Фільм "20 днів у Маріуполі" харківського документаліста і режисера Мстислава Чернова претендує на премію Американської академії кінематографічних мистецтв і наук "Оскар". За даними Української кіноакадемії, стрічка представлятиме Україну в категорії "Найкращий міжнародний повнометражний фільм".

У фільмі показано, як Маріуполь переживав перші тижні повномасштабного вторгнення РФ - обстріли, загибель мирного населення, бомбардування пологового будинку. Разом із Черновим над фільмом працювали фотограф Євген Малолєтка і продюсер Василина Степаненко: вони залишалися в місті, коли його покинули інші іноземні журналісти, і виїхали з Маріуполя тільки в середині березня гуманітарним коридором.

Члени комітету обирали між п'ятьма фільмами. У національному відборі також брали участь:

  • "Залізні метелики" Романа Любого;
  • "Памфір" Дмитра Сухолиткого-Собчука;
  • "Терикони" Тараса Томенка;
  • "ШТТЛ" Адрієна Волтера.

Фільм "20 днів у Маріуполі" раніше завоював приз глядацьких симпатій на фестивалі незалежного кіно Sundance у США, а також отримав міжнародну медіапремію Royal Television Society 2023. За свою роботу Мстислав Чернов отримав Пулітцерівську премію в номінації "За служіння суспільству".

Премія Американської академії кінематографічних мистецтв і наук "Оскар" традиційно вручається діячам кіномистецтва за їхній внесок у створення кінофільмів. Церемонія нагородження проводиться щорічно в Лос-Анджелесі.

Фільм Чернова поки що не став номінантом на "Оскар".

Згідно з правилами Американської кіноакадемії, кожна країна може щорічно висунути одну кінострічку в номінації "Найкращий міжнародний повнометражний фільм".

Відбором фільму для "Оскара" в Україні займається Український Оскарівський комітет. Опісля обраний фільм відправляється на розгляд до Американської кіноакадемії, яка формує лонг-ліст із переліком стрічок, що пройшли технічний відбір, а після - шорт-ліст, і лише потім визначає фінальний перелік безпосередньо номінантів.