Фільм харків'янина Мстислава Чернова "20 днів у Маріуполі" висунули на "Оскар" у номінації "Найкращий повнометражний документальний фільм".

Спочатку до участі в цій номінації допустили 167 фільмів. Американська Академія кінематографічних мистецтв і наук відібрала п'ять номінантів:

  1. "20 днів у Маріуполі";
  2. "Убити тигра";
  3. "Чотири дочки";
  4. "Вічна пам'ять";
  5. "Боббі Вайн: народний президент".

"Оскар" вважається найпрестижнішою нагородою у світі кіно. Премія заснована в США і вручається з 1929 року, в номінації "Найкращий повнометражний документальний фільм" - з 1943 року.

Картина Мстислава Чернова розповідає про перші дні повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Чернов разом із фотографом Євгеном Малоліткою та продюсеркою Василиною Степаненко приїхали до Маріуполя 24 лютого 2022 року. Вони працювали для інформагентства Associated Press, збирали дані про гуманітарну катастрофу в місті, наслідки бомбардування пологового будинку №3, масові поховання мирних жителів.

Битва за Маріуполь тривала з 24 лютого до 20 травня 2022 року. За оцінками ООН, у місті внаслідок воєнних дій пошкодили і зруйнували до 90% житлових будівель і до 60% приватних будинків. ВВС із посиланням на українську владу повідомляло, що в місті загинуло 25 тис. осіб, із яких 5-7 тис. - під завалами розбитих будівель. Наразі Маріуполь тимчасово окупований РФ.

Фільм, який про Маріуполь зняв Мстислав Чернов, став відомим у світі. Він отримав приз глядацьких симпатій на фестивалі незалежного кіно Sundance. Також Чернов отримав міжнародну медіапремію Royal Television Society 2023. 

Крім того, Мстислав Чернов, Євген Малолітка, Василіса Степаненко та кореспондентка Лорі Гіннант стали лауреатами Пулітцерівської премії 2023 року в номінації "За служіння суспільству".