Кислотні дощі можуть бути в Харкові після катастрофи на нафтобазі 9 лютого. Тоді через удар російських "Шахеді" вилилося 3 тис. тонн нафтопродуктів і зайнялася масштабна пожежа.

Після таких катастроф у повітрі залишаються частки сажі, а нафта, яка не згоріла, - випаровується. Про це розповіла кандидатка технічних наук, доцентка кафедри хімічної техніки та промислової екології НТУ "ХПІ" Тетяна Тихомирова в інтерв'ю "Суспільному".

Кислотні дощі - це будь-яка форма опадів, яка містить високий рівень азотної та сірчаної кислот. Опади також можуть відбуватися у вигляді снігу, туману та крихітних шматочків сухого матеріалу, які осідають на землі. Звичайний дощ є слабокислотним - рН 5,6, тоді як кислотний дощ зазвичай має рН між 4,2 і 4,4.

За словами Тихомирової, кислотні дощі ймовірно йтимуть з рівнем рН 4-4,5. Через те, що після вибуху на нафтобазі не було вітру, а пройшов дощ, нафтопродукти "зависли" на місці. Науковці вважають, що у повітря потрапило багато сірковмісних сполук, які утворюють кислотні дощі.

Відстань, на яку може ширитися кислотний дощ, буде залежати від метеоумов та інтенсивності дощу, а також від тієї кількості сірки, яка потрапила у повітря, та від того, на яку висоту вона піднялася. Це може бути 2 кілометри або навіть 10-20.

Еколог закликала під час дощу захищати волосся, бо потрапляння кислотного дощу є небезпечним. Крім того, такі дощі нанесуть шкоду будівлям. Щодо природи еколог зазначила, що дерева не будуть пошкоджені, окільки листя на них ще немає.

За словами Тихомирової, те, що ми не відчуваємо нічого в повітрі після вибуху, не означає, що шкоди немає. Пік шкоди повітрю був у момент вибуху і горіння, але те, що не згоріло, — випаровується.

Вона підкреслила, що наразі не можна сказати, що повітря очистилося. Дрібні частинки сажі у зваженому вигляді, за всіма законами, залишились над територією і розносяться над всім містом. А сажа є небезпечною: вона забиває дихальні шляхи людини, і на ній осаджуються всі інші речовини. Вона діє як сорбент чи активоване вугілля — збирає все те, що додатково літає в нашому повітрі, а потім ми цим дихаємо.