"Запропоновані в Податковому кодексі зміни суттєво спростять процеси фінансового планування для зернотрейдерів", - заявила "SQ" фінансовий директор групи "Агротрейд" (Харків) Олена Ворона. За її словами, планувати буде легше тому, що відповідно до кодексу операції з поставки зерна звільняються від обкладення ПДВ: зернотрейдери при фінансовому плануванні не будуть залежати від строків відшкодування ПДВ, оскільки податок не буде включатися у вартість їхнього товару. "До істотних змін, зафіксованих у новому Податковому кодексі, відноситься звільнення від оподаткування податком на додану вартість (ПДВ) операцій з поставки зернових та олійних культур (пшениці, жита, ячменю, кукурудзи, гречки, ріпаку та соняшнику) крім їх першого продажу сільгоспвиробниками. Звільнення від ПДВ не поширюється на торгівлю продуктами переробки - рослинним маслом, борошном, гречаною крупою", - відзначила О.Ворона.

Вона повідомила, що запропонований механізм оподаткування повинен стимулювати переробні підприємства закуповувати сільськогосподарську продукцію безпосередньо у виробників без участі торгових посередників. При покупці безпосередньо у виробників переробники зберігають право на податковий кредит, а при купівлі у посередників вони цього права позбавляються (за аналогією з тим, як зараз права на податковий кредит позбавлені неплатники ПДВ). "Тому в інтересах виробників буде купувати сировину безпосередньо у сільгоспвиробників", - відзначила О.Ворона.

За словами фінансового директора, посередники не підуть з ринку, ймовірно, вони будуть використовувати інші форми співпраці, наприклад, за агентськими договорами, щоб отримувати тільки свою комісію.

Довідка "SQ". 18 листопада Верховна Рада прийняла Податковий кодекс. З 16 листопада у Києві та інших містах країни відбуваються акції протесту підприємців проти прийняття цього кодексу. Підприємці вимагають від президента України Віктора Януковича ветувати документ.

Агропромислова група "Агротрейд", підконтрольна Всеволоду Кожем'яку, працює на українському зерновому ринку з 1998 р. До складу групи входять 12 елеваторів і хлібоприймальних підприємств із загальною потужністю зберігання 550 тис. т у п'яти регіонах України (Луганській, Полтавській, Сумській, Харківській та Чернігівській областей). Група управляє 40 тис. га сільгоспугідь у Сумській, Харківській та Чернігівській областях. Чистий прибуток "Агротрейду" в 2009 р. склав 949,1 млн.грн. (у 2008 р. - 539,5 млн.грн.). Обсяг експорту зерна в 2009 р. склав 732,8 млн.грн.