Вакцину проти сказу людей завезли в Харківську область, повідомили в лабцентрі. Ідеться про вакцину "Індираб". Її почали видавати в лікарні та поліклініки Харкова й області.

У Харківській області - несприятлива ситуація зі сказу. Насамперед це стосується зони бойових дій і деокупованих територій.

У 2023 році зареєстровано 55 випадків сказу у тварин. По медичну допомогу після нападів тварин звернулося понад 2 тис. осіб. Антирабічні щеплення отримали майже 700 постраждалих, з них 73 особи, які постраждали від тварин із лабораторно встановленим сказом.

Випадки сказу зафіксовано в усіх районах області. Лише з початку жовтня їх зареєстровано 12. Сказ виявили в 9 котів, зокрема в п'яти безпритульних, у лисиці та двох собак, одного з яких покусала лисиця.

У вересні також було кілька епізодів:

  • у селі Тихопілля Лозівського району хвора домашня кішка напала на свою господиню;
  • у селі Іванівка Чугуївського району на місцеву жительку напав скажений кіт. Тварина була домашньою;
  • у Будах Харківського району в жінки захворіла домашня кішка. Господиня звернулася до ветеринара, проте наступного дня кішка померла. У лабораторії у тварини виявили сказ.

Для боротьби зі сказом у диких тварин у Харківській області розкидали понад 287,5 тис. приманок на площі 11,5 тис. квадратних кілометрів. 

У ХОВА зазначили, що через бойові дії в області неможливо полювати, тому збільшилася кількість червоних лисиць. Ці тварини нерідко бувають рознощиками захворювання.

Сказ - гостре інфекційне захворювання, що вражає центральну нервову систему та пошкоджує нейрони головного і спинного мозку. Збудником є вірус, який передається під час укусу хворою твариною. Ліків від сказу немає, врятувати може тільки своєчасна вакцинація.

Що робити, щоб не заразитися сказом:

  • уникати контактів із незнайомими та дикими тваринами;
  • якщо тварина вкусила або подряпала, необхідно промити ушкоджене місце проточною водою з господарським милом і одразу, без зволікання, звернутися до медиків.

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання в 96-99% випадків. Вона ефективна не пізніше двох тижнів з моменту укусу або контакту зі слиною тварини. Зазвичай графік вакцинації складається з п'яти щеплень.