Станом на середину жовтня в усіх районах Харківської області зафіксовані випадки сказу. Усього з початку року в регіоні виявили 63 хворі тварини. Це кішки, собаки, лисиці, кілька биків, коза та куниця. Від хворих на сказ тварин постраждали 85 людей.

Про те, чим небезпечний сказ і що робити, якщо вас вкусила тварина – домашня або бродяча, - розповів харківський лікар-імунолог, завідувач лабораторії імунореабілітології Інституту мікробіології та імунології НАМНУ Андрій Волянський.

Далі – пряма мова.

Хто заражає сказом?

Основний переносник сказу в Україні – це лисиця. Але випадки, коли лисиця кусає людину, досить рідкі. Лисиці кусають свійських тварин, а собаки та кішки вже інфікують людей. Заразити можуть також кажани. Вважається, що білки та їжаки не передають людині вірус.

Найголовніше - сказ дуже небезпечний.

Це інфекція з дуже високою летальністю, понад 50%. Після укусу з ризиком зараження антивакцинатори відразу забувають, що вони антивакцинатори, і йдуть щепитися.

В Україні зараз зареєстровано кілька вакцин від сказу. Усі вони одного типу, усі є і в державних, і у приватних клініках, усі вони ефективні.

Якщо це екстрена профілактика, тобто після укусу, то застосовується схема з п'яти уколів.

Існує також профілактична вакцинація із трьох доз. Її застосовують для груп ризику – ветеринарів, мисливців та ін. – а також для тих, хто хоче превентивно захистити себе. Наприклад, якщо дитина панічно боїться і кожне вуличне кошеня підозрює у сказі, то таку дитину можна щепити, щоб їй стало спокійніше.

Коли йти щепитися екстрено, або Що вважається укусом?

Укус – це ушкодження шкірних покривів із виділенням крові. Відіграє роль і локалізація ушкоджень: чим ближче до голови, тим вищі ризики.

На що орієнтуватися при ухваленні рішення про екстрену вакцинацію?

По-перше, на те, що ви знаєте про цю тварину. Якщо вас вкусив свій або сусідський собака або кішка - є реальна можливість оцінити стан тварини через 10 днів і призупинити лікування. Якщо це бродяча тварина – повний курс вакцинації є обов'язковим.

Другий момент – характер ушкодження. Якщо вас просто облизала собака чи кішка без ушкодження шкіри, лікування можна не проводити. Але навіть дрібні подряпини без кровотечі – сигнал про необхідність вакцинації. При укусах, ослюненні пошкодженої шкіри треба починати екстрену вакцинацію та одночасне введення імуноглобуліну проти сказу. Категорично не можна чекати жодних симптомів: захворювання розвивається швидко і може закінчитися смертю.

Від людини до людини сказ не передається. Тобто теоретично це можливо, тим самим шляхом, що й від тварини, але у світовій практиці немає жодного підтвердженого випадку.

Ну і звичайно всі господарі тварин повинні щороку вакцинувати їх від сказу.