Лозівська громада разом із сусідніми громадами планує впровадити шведську модель управління сміттям. Про це
У рамках шведсько-української програми «Посилення управління побутовими відходами в Україні» (WM4U), яка фінансується Sida та реалізується Avfall Sverige і SALAR International, представники кластеру переймали практичний досвід у Швеції.
Під час навчального візиту до міста Євле Лозівську громаду представляв секретар міської ради Юрій Кушнір.
«Нас цікавило, як організовано систему поводження з відходами у громадах, схожих за кількістю населення на наш кластер. У Євле лише 4% відходів потрапляє на полігон, все інше - переробляється», - зазначив Юрій Кушнір.
Ключовим у шведській моделі є те, що сортування сміття починається вже на рівні населення. Органічні відходи збирають окремо й доставляють на газобіостанцію, де з них виробляють метан (біогаз) і біодобрива, які використовуються у сільському господарстві. Решта відходів потрапляє на сортувальні станції, де їх розділяють за типом і передають на переробку.
За словами Юрія Кушніра, прикладом для впровадження в українських реаліях є саме моделі сортувальних станцій, які не потребують значних капіталовкладень. Встановлюються контейнери з маркуванням: шини, скло, зламані телевізори, холодильники, меблі тощо. Люди безкоштовно приносять відходи. Цей підхід не тільки дозволяє зменшити обсяги захоронення відходів і покращити екологію, але й робить комунальні підприємства фінансово стійкими, незалежними від бюджетних дотацій.
Лозова - перша громада на Харківщині, яка взяла курс на впровадження шведської моделі. Вже у червні громада разом із партнерами кластеру зустрічатиме шведських колег у Лозовій для продовження спільної роботи над реалізацією проекту.
Першими результатами партнерства стала передача контейнерів для збору сміття. У найближчих планах - отримати сучасний сміттєвоз.
Фото: imagebank.sweden.se