7 липня закінчується термін, який Фонд гарантування вкладів фізичних осіб визначив для досягнення домовленостей між кредиторами та засновниками щодо можливого відновлення АТ "Мегабанк", а також строк подання конкурсних пропозицій від інвесторів. Проте подальша ліквідація банку може вийти за правове поле та спричинити державі чималі збитки.

Передісторія

Нацбанк визнав неплатоспроможним харківський "Мегабанк" ще на початку червня. З того часу банк опинився під управлінням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, який розпочав процес виведення його з ринку.

7 червня Фонд розпочав прийом заявок від потенційних інвесторів. Інвесторам пропонуються чотири способи виведення неплатоспроможного банку з ринку:

  • ліквідація банку з відчуженням всіх або частини його активів і зобов'язань на користь приймаючого банку;
  • відчуження всіх або частини активів і зобов'язань банку на користь приймаючого банку з відкликанням банківської ліцензії неплатоспроможного банку та подальшою його ліквідацією;
  • створення та продаж інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов’язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку;
  • продаж неплатоспроможного банку інвестору.

 "Картковий дім" від НБУ

Ситуація з харківським "Мегабанком" є нетиповою для банківської системи. По-перше, "Мегабанк" є першим банком, який Нацбанк вирішив вивести з ринку під час війни. По-друге, ліквідація банку може вийти за правове поле та виявитися незаконною.

Причиною такого ситуації є судовий спір між представниками банку та регулятором.

Так, за словами голови наглядової ради та правління АТ "Мегабанк" у 2015-2021 рр. Олексія Яценка, рішення, на основі якого "Мегабанк" було визнано спочатку проблемним, а потім неплатоспроможним, повністю базується на позаплановій перевірці НБУ, яку суд першої інстанції визнав незаконною.

Тобто ситуація з банком виглядає наступним чином:

  • до категорії неплатоспроможних НБУ відносить "Мегабанк" через невиконання плану заходів, які банк мав здійснити після того, як потрапив до категорії проблемних;
  • до категорії проблемних банк був віднесений через невиконання письмової вимоги НБУ, яка була надіслана за результатами позапланової перевірки.

Про те, що АТ "Мегабанк" не було віднесено до категорії неплатоспроможних у зв’язку із неможливістю виконувати свої зобов’язання, стверджує й перший заступник голови правління АТ "Мегабанк" Олександр Лащенко.

За його словами, банк потрапив до цієї категорії саме через невиконання плану врегулювання відповідно до діючого законодавства, який був сформований за результатами інспекційної перевірки.

Вищезгадана позапланова перевірка відбулася в банку восени 2021-го. Усвідомлюючи те, що перевірка відбулася з порушеннями, менеджмент вирішив оскаржити її в судовому порядку.

Напередодні повномасштабної війни, 22 лютого, Харківський окружний адміністративний суд підтвердив незаконність перевірки,  але через активні бойові дії на території Харківщини законної сили це рішення поки не набрало.

Це сталося через те, що сторони не були ознайомлені із повним текстом рішення суду. Проте 1 липня представники АТ "Мегабанк" отримали повний текст документу. Відповідно до закону, з повним текстом рішення мають ознайомитися й представники Нацбанку.

"За наявності цього рішення, уся побудована Нацбанком конструкція щодо визнання "Мегабанку" спочатку проблемним, а потім неплатоспроможним, руйнується як картковий будинок", - додає Олексій Яценко.

За його словами, після ознайомлення сторін із судовим рішенням у Нацбанку є лише 30 днів на подачу апеляційної скарги, а якщо регулятор не виконає такі дії, рішення суду вступить у юридичну силу.

Це може відбутися і у випадку подачі апеляції - якщо аргументи Нацбанку виявляться непереконливими для суду другої інстанції.

Представники банку повністю впевнені, що судове рішення набуде юридичної сили. Це лише питання часу.

За словами Олексія Яценка, якщо рішення першої інстанції все ж набере юридичної сили, воно скасує усі подальші рішення, які приймав НБУ щодо діяльності "Мегабанку".  Зокрема, йдеться й про визнання банку неплатоспроможним.

"Варто зазначити, що така ситуація призведе до держаних збитків, адже саме держава вимушена буде відреагувати на скарги та заяви всіх клієнтів, зокрема юридичних осіб, які наразі не захищені Фондом гарантування, та компенсувати кошти на їх рахунках. Це йде у розріз із завданнями, які наразі має Фонд та Нацбанк -  знайти найменш витратний для держави спосіб виведення банку з ринку", - розповів Олексій Яценко.

Так, за словами засновника та основного акціонера банку Віктора Суботіна, ліквідація банку завдасть збитків на 1,5 млрд гривень для АТ "Укренергомашини" (УЕМ, Харків) та ставить під загрозу виконання контрактів підприємства з АТ "Укргідроенерго" щодо модернізації гідроелектростанцій (ГЕС) Дніпровського каскаду.

Також 469 млн гривень втратить Міністерство фінансів України.

Чи є вихід?

Аби не допустити такої ситуації, засновник банку Віктор Суботін звернувся до державних інституцій  з пропозицією сісти за стіл переговорів та знайти вірне рішення для держави.

"Я звертаюся до Фонду гарантування, Національного банку, Міністерства фінансів обережно підійти до цієї справи та знайти державницьке рішення,яке не потягне за собою мільярдні збитки", - зазначив Віктор Суботін під час прес-конференції 5 липня.

Аби уникнути такої ситуації, на думку представників "Мегабанку", наразі важливо продовжити терміни прийому заявок від потенційних інвесторів (заявки приймаються Фондом гарантування до 7 липня) та призупинити процедуру виведення банку з ринку на строк подачі апеляційного звернення.

За словами Віктора Суботіна, сьогодні у регулятора є правова можливість прийняти ці "критично важливі рішення" та продовжити термін прийому заявок від інвесторів до 23 липня.

Цей час необхідний, аби зробити правильні кроки та врятувати АТ "Мегабанк". До того ж,  за словами Олексія Яценка, у цьому керівництво банку має напрацювання.

"Ми маємо план врегулювання ситуації, який допоможе уникнути збитків для  держави й наразі співпрацюємо з потенційними інвесторами. Але для таких рішень потрібен час. До того ж є рішення суду першої інстанції, яке не можна ігнорувати. Необхідно використати усі можливості, аби зберегти установу, де сьогодні працює понад 1000 осіб, а також знайти більш вигідний варіант для держави", - підсумував Олексій Яценко.

Крім того, послідовні дії у питанні збереження "Мегабанку" допоможуть зберегти бізнес підприємців, яких роками обслуговував банк. Зокрема, йдеться про підприємство "Укренергомашини", де наразі працює понад 5000 працівників, та яке відіграє важливу роль у зміцненні енергонезалежності країни.