Генеральний директор АТ «Укренергомашини» Віктор Суботін подав позовну заяву до суду на два українські ЗМІ – «Стопкор» та «Інформаційне агентство «Українські новини». Третьою особою в позові виступає АТ «Укренергомашини», тому що, на думку позивача, публікація, яка стала приводом для позову, може негативно вплинути на роботу підприємства.
Йдеться про статтю під назвою «Справа Мегабанку: хто привласнив європейські гроші і як організатор схеми на €30 млн уникає відповідальності?».
«Одна і та ж стаття з ідентичними заголовками розміщена у двох виданнях в один день, з інтервалом в одну годину, причому друге видання на перше не посилалося і вказало іншого автора. Вже тільки це саме по собі свідчить про замовний характер публікації», - зазначив генеральний директор АТ «Укренергомашини» Віктор Суботін.
Олександр Лащенко - адвокат, який представляє позивача, - розповів про низку моментів, які стали приводом для позову.
«Для початку потрібно зазначити, що Віктор Суботін просто не міг вчиняти ті дії, які йому приписують автори статті, з тієї простої причини, що не мав для цього повноважень. Він не входив до виконавчих органів управління банку і впливав на діяльність банку тільки як акціонер - поряд з іншими акціонерами, такими як KfW, Міжнародна фінансова корпорація (IFC), ЄБРР», - розповів Олександр Лащенко.
Крім того, за словами адвоката, автори статті порушили Конституцію України. Йдеться про презумпцію невинуватості.
«У статті з посиланням на якусь кримінальну справу прямо говориться про вину Віктора Суботіна в діях, яких він не вчиняв. Але справа не тільки в цьому. Справа в тому, що автори називають позивача «ключовим фігурантом і вигодонабувачем схеми» і навішують інші ярлики, хоча самі тут же визнають, що ніяких звинувачень йому не пред'являлося. Подібні твердження повинні ґрунтуватися на рішенні суду: тільки суд може визнавати людину винною в якихось правопорушеннях», - зазначив адвокат.
При цьому Лащенко підкреслив, що інформація, викладена в статті, не є оціночними судженнями, а є констатацією фактів, які можуть і повинні бути доведені.
«Відповідачам доведеться пояснити в суді ряд моментів. Наприклад, чому вони вирішили, що кошти банку, надані ЄБРР, виводилися на якісь «інші цілі», знайти зв'язок Віктора Суботіна з конкретними комерційними структурами, до яких він насправді не має відношення, розібратися з датами викладених подій, тому що «плутанина», яку допустили автори, наводить на думку про те, що це не недбалість, а навмисне перекручування фактів... Про все це авторам доведеться дати пояснення в суді», - сказав Лащенко.
Він навів ще кілька фактів, викладених у тексті статті, які, за словами адвоката, є недостовірними.
«У тексті йдеться про якесь «неіснуюче майно» банку, «липову нерухомість», «віртуальні об'єкти», які нібито були інструментом якихось злочинних схем. Хоча насправді мова йде не про «липову нерухомість», а про липові звинувачення авторів статті. Справа в тому, що всі об'єкти нерухомого майна, які АТ «Мегабанк» передавало в іпотеку, були реальними, ніяких претензій від сторін, органів державної влади та місцевого самоврядування щодо реальності цих об'єктів не було. Тому відповідачам доведеться дуже постаратися, щоб довести той факт, що викладене в тексті не «липа», - зазначив адвокат.
Крім того, за словами Лащенка, мабуть, з метою вразити читача, в статті згадується нібито особиста нерухомість Суботіна, яка при цьому йому не належить. І це теж легко доводиться документально. Відповідачам, на думку адвоката, доведеться зробити неможливе, щоб довести зворотне.
Генеральний директор АТ «Укренергомашини» Віктор Суботін зазначив, що позовна заява до суду не ставить собі за мету якось «покарати неугодних журналістів». Об'єктом позову не є грошова компенсація, яка могла б поставити видання у скрутне фінансове становище. Позивач лише просить видалити недостовірну інформацію з публічного доступу та опублікувати відповідні спростування.
Крім того, гендиректор «Укренергомашин» поділився своєю думкою щодо причин появи публікації, яка стала приводом для судового позову.
«Харків'яни та люди, які цікавляться українським машинобудуванням, пам'ятають рейдерські атаки на тоді ще «Турбоатом». Так називалося АТ «Укренергомашини» до об'єднання з «Електротяжмашем». А багато хто напевно пам'ятає і прізвище олігарха з російським корінням, який намагався отримати контроль над стратегічно важливим для економіки України підприємством. Так ось, я і моя команда впевнені, що подібні публікації – відгомони тієї самої рейдерської війни. На щастя, ракова пухлина російських рейдерів була видалена з економічного життя України, але, на жаль, її метастази залишилися – у вигляді чиновників і бізнесменів, які навіть у тій ситуації, в якій перебуває Україна, продовжують грати на боці рейдерів з російським корінням», – зазначив Віктор Суботін.
При цьому генеральний директор «Укренергомашин» відмовився називати конкретні прізвища, посади та організації.
«Я не буду цього робити не тому, що не впевнений в тій інформації, яка у мене є, а тому що вважаю: подібні відомості не повинні з'являтися в публічній площині раніше, ніж в рамках кримінальних розслідувань. А такі розслідування, я сподіваюся, почнуться. Тоді, якщо це не суперечитиме інтересам слідства, ми оприлюднимо інформацію про тих, хто є замовниками публікації, яка стала приводом для судового позову», - підсумував Віктор Суботін.