Харківська обласна організація "ВО "Батьківщина" закликала вести громадський контроль над будівництвом дослідної ядерної установки "Джерело нейтронів" на території Національного наукового центру" Харківський фізико-технічний інститут". Як повідомили "SQ" у прес-службі облорганізації, загальноміські громадські слухання, присвячені будівництву ядерної установки, які відбудуться завтра, 30 квітня, повинні пройти відкрито, а рішення на них - прийняті прозоро.

Як зазначено в заяві партії, "ВО "Батьківщина" на підставі масових звернень громадян висловлює стурбованість тим, що будівництво дослідної ядерної установки буде проходити безпосередньо в межах міста ще й в умовах кризового стану економіки. Ці дії викликають цілком природне побоювання у мешканців як Харкова, так і прилеглих районів області".

"Мирний атом" уже продемонстрував себе на території Україні, і в 25-річну річницю Чорнобильської аварії, оціненої світовим співтовариством як глобальна катастрофа, ми маємо право вимагати від влади безпеки для себе, своїх дітей і майбутніх поколінь", - говориться в документі.

Далі в заяві зазначено, що "ми високо оцінюємо науковий потенціал колективу ХФТІ і довіряємо йому. Але нинішня ситуація, коли економіка знаходиться в розрусі, контрольні органи не виконують своїх функцій, коли все продається і купується, створення установки такого рівня має здійснюватися з максимальним ступенем контролю та відкритості для громадськості. Ми вимагаємо допустити нас до цього контролю: це дозволить нам самим переконатися, що вона безпечна".

Довідка "SQ". У кінці лютого 2005 р. у Національному науковому центрі "Харківський фізико-технічний інститут" (ХФТІ) пройшла нарада за участю фахівців Арагонської національної лабораторії (США), на якій було вирішено, що США профінансують проектування нейтронного джерела для прискорювача. США зацікавлені в тому, щоб проект був реалізований у найкоротші терміни. В інституті є ядерні подільні матеріали, і США вимагають, щоб ці матеріали були або передані США, або знищені. Якщо прискорювач буде створений, то матеріали "спалять" у ході дослідження для отримання нейтронів, що влаштовує США.

3 листопада 2008 р. Міністерство енергетики США передало до Національної академії наук України офіційну пропозицію про надання на чотири роки 25 млн.дол. для будівництва в Харкові підкритичної ядерної збірки. Ядерна збірка буде використовуватися для організації виробництва топів і досліджень в області створення безпечного ядерного джерела енергії. Проект будівництва складання розроблений фахівцями Арагонської лабораторії і ХФТІ.

У вересні 2010 р. екогруппа "Печеніги" заявила про небезпеку імпульсного ядерного реактора, який будуватимуть в Харкові, і зажадала привести у відповідність до законодавства України його будівництво, а також провести громадські обговорення проекту. Про це йшлося у відкритому листі екогруппи до влади України і президента США Бараку Обамі.

Як заявив генеральний директор ХФТІ Іван Неклюдов, дослідницька установка "Джерело нейтронів" не представляє ніякої загрози ні для тих, хто буде поруч з нею працювати, ні для мешканців міста.ВО "Батьківщина".