Ухвалення державної Програми інфекційної та біологічної безпеки дозволить країні долати чергові спалахи коронавірусу без оголошення локдауну. Концепцію такої програми обговорили провідні експерти країни під час круглого столу, який ініціювали народний депутат від партії «Наш край» Сергій Шахов та головний лікар КНП «Миколаївський обласний центр лікування інфекційних захворювань», депутат Миколаївської обласної ради від партії «Наш край» Світлана Федорова.

«Ковід та інші епідемії стали нормо нашого життя. Ми маємо навчитися жити з ними. Але жити без локдаунів. Бо ще одного локдауну країна просто не переживе. І я не тільки про економіку. Я про освіту, яка дистанційно деградує, про культуру, яку витісняють гаджети, про малий та середній бізнес, який уже претендує на сторінку в Червоній книзі. Впровадження загальнодержавної Програми інфекційної безпеки – це єдиний вірний шлях до стабільності в нашому суспільстві», - заявив Сергій Шахов.

За його словами, Концепція державної Програми інфекційної та біологічної безпеки стане основою для відповідного законопроєкту «Про Програму інфекційної та біологічної безпеки країни на 2022-2026 роки», який він зареєструє незабаром у Верховній Раді від політичної партії «Наш край». Документ передбачатиме декілька напрямів: медичний, освітній, культурний, транспортний та інші.

«Програма буде наслідувати подібні документи, які вже були ухвалені розвиненими країнами. Вона включатиме декілька напрямів. Перший – це медичний. Йдеться, передусім, про забезпечення лікарняних закладів необхідною кількістю кадрів, медикаментів, засобів захисту, тестів, переобладнання систем зберігання та постачання кисню. Вкрай необхідно включити в програму заходи в освітній сфері. Слід створити ефективні системи провітрювання та знезараження приміщень освітніх закладів. Це дозволить не переходити на дистанційне навчання під час кожного спалаху вірусу», - додала Світлана Федорова.

До обговорення Програми дистанційно долучилася президент «Всеукраїнської асоціації інфекціоністів» Ольга Голубовська. Вона підкреслила актуальність створення такого документу та наголосила на необхідності залучення до її розробки фахових спеціалістів, яких нині так не вистачає в МОЗі.

Також на круглому столі були присутні:

  • президент Всеукраїнської Ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк,
  • голова Національної медичної палати України, епідеміолог Сергій Кравченко,
  • завідувач лабораторії безпекових стратегій в охороні здоров’я ДУ "Інститут громадського здоров’я ім.О.М. Марзєєва НАМН України", д.мед.наук, професор Юрій Скалецький,
  • доцентка кафедри адміністративного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, кандидатка юридичних наук Ірина Бойко,
  • головний державний санітарний лікар України в 2014-2016 роках Святослав Протас,
  • лікар-епідеміолог, к. мед. наук, заслужений лікар України, викладач Національного університету охорони здоров'я МОЗ Наталія Кожан,
  • представник секретаріату Уповноваженого з прав людини ВР України, начальник відділу права на охорону здоров’я Віталій Легков.

Фахівці висловили переконання, що нового спалаху захворюваності в Україні слід чекати уже в кінці січня – лютому.