Голова Національного банку України (НБУ) Володимир Стельмах заявив про намір Нацбанку включити російський рубль до складу валютних резервів, підвищуючи тим самим диверсифікацію золотовалютних запасів країни. За його словами, Україна вже отримала згоду на такий крок з боку Міжнародного валютного фонду. Крім того, В.Стельмах зазначив, що на міждержавному рівні зараз обговорюється можливість посилення ролі національних валют у торговельно-економічному обороті. За словами голови правління банку "Хрещатик" Дмитра Гриджука, даний крок регулятора - це, перш за все, монетарний інструмент регулювання ринку. Банкір упевнений, що навряд чи головним завданням НБУ в даному випадку є диверсифікація валютних ризиків. Разом з тим президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко відзначив, що ініціатива Нацбанку не більше ніж економічний експеримент. За його словами, перед регулятором стоїть завдання "перевірити ліквідність рубля у справі". (Http://eizvestia.com)

Довідка "SQ". За даними Держкомітету статистики на жовтень, обсяг українсько-російської торгівлі товарами та послугами склав близько 29 млрд. дол., а це 32,2% сукупного обсягу експортно-імпортних операцій України. Крім того, за січень-червень частка розрахунків у рублях у структурі розрахунків за операціями поточного рахунку платіжного балансу України зрсла порівняно першого півріччя минулого року з 8,2% до 12,6% - за надходженнями та з 4,5% до 6 , 4% - за виплатами.

Уряд планує збільшити статутні капітали двох із трьох націоналізованих банків. За інформацією джерела в Міністерстві фінансів, одним з них стане "Родовід Банк". Як повідомило джерело, керівництво Кабміну схвалило збільшення капіталу "Родовід Банку". Обговорюється питання про виділення до кінця місяця 5,8 млрд. грн. у капітал банку. Другим таким банком стане "Укргазбанк". За словами, голови наглядової ради банку Віктора Івченка, "Укргазубанку" необхідно близько 3 млрд. грн. Держава, судячи з усього, готова надати фінустанові цей ресурс. Третій банк, за яким планувалася докапіталізація, але тепер відкладена, - це банк "Київ" (http://delo.ua).

Довідка "SQ". "Родовід Банк" був націоналізований у липні 2009 року. Тоді держава інвестувала в його капітал 2,8 млрд. грн., отримавши контроль над 99,97% акцій. У жовтні того ж року було прийнято рішення про переведення вкладів "Укрпромбанку" в "Родовід Банк", у зв'язку з чим останній отримав ще 5,6 млрд. грн. "Укргазбанк" був рекапіталізований у липні 2009 р. Перша інвестиція держави в банк становила 3,1 млрд. грн., друга - 1,9 млрд. грн. З урахуванням останнього вливання загальна сума вкладень досягне 8 млрд. грн. Статутний капітал банку "Київ" був збільшений у липні 2009 р. у результаті націоналізації банку (на 3,56 млрд. грн.). Зараз банку необхідно ще 3 млрд.грн.

Парламент України відклав розгляд у другому читанні законопроекту про підвищення вимог до капіталу банків (№ 0884) у зв'язку з невідповідністю законопроекту вимогам закону про регламент Верховної Ради. "Єдина проблема полягає в тому, що законопроект необхідно привести у відповідність зі ст.116 закону про регламент Верховної Ради", - зазначив перший заступник спікера парламенту Адам Мартинюк. У той же час перший заступник голови фінансового комітету парламенту Станіслав Аржевітін відзначив необгрунтованість запропонованого підвищення вимог до статутного капіталу. "За цим законом статутний капітал повинен становити 500 млн. Нехай хтось пояснює, чому 500 млн. (близько 47 млн.євро). У Європі - 5 млн. євро, в Росії - 2 млн. євро, сьогодні у нас уже є 8 млн.євро. Чому повинні вводити 50 млн.євро? 70% банківської системи повинні тепер помирати?", - підкреслив він. На думку депутата, прийняття зазначеного законопроекту може призвести до витіснення з ринку невеликих банків, що негативно позначиться на кредитуванні малого та середнього бізнесу в країні (http://bin.com.ua).

Довідка ". Законопроект № 0884 (автори - народні депутати Рінат Ахметов, Олександр Вілкул і Юрій Воропаєв з фракції Партії регіонів) був зареєстрований у парламенті 23 листопада 2007 р. Асоціація "Українська кредитно-банківська спілка" виступила проти можливого посилювання вимог до мінімального СФ створюваних банків. Також проти прийняття законопроекту виступила Асоціація українських банків. Підготовлений до другого читання законопроект № 0884, серед іншого, передбачає збільшення вимоги до статутного капіталу нових банків з 75 млн. грн. до 500 млн. грн.