"З усіх спірних моментів закону про єдиний податок податкова адміністрація направить запити в Державну податкову службу України", - заявив на семінарі, присвяченому новим правилам роботи на єдиному податку, начальник управління оподаткування прибутків фізичних осіб ДПА у Харківській області Гліб Мілютін.
Зокрема, як зазначили в ході семінару підприємці, залишилося незрозумілим питання, за якою схемою оподаткування працювати бухгалтери, найняті кількома підприємцями. Відповідно до закону про спрощену систему оподаткування, прийнятому 4 листопада, не можуть працювати на єдиному податку підприємці, що працюють у сфері аудиту, а за діяльністю бухгалтера питання залишається відкритим. Також підприємці заявили, що в податкових інспекціях вимагають до заяви на реєстрацію підприємця як єдиноподатника ще низку документів, яких немає в законі. Ще підприємців цікавило, що означає "діяльність з управління підприємствами", на яку не поширюється закон про єдиний податок.
"Судячи з питань підприємців, які надходять до податкової адміністрації, в законі про єдиний податок є низка незрозумілих моментів, які необхідно обговорити та уточнити. За всім цим спірним моментам податкова адміністрація направить запити до Державної податкової служби Україні, будуть отримані відповіді, і ми ще не раз будемо всім роз'яснювати, як діяти згідно із законом", - зазначив податківець.
Як повідомили на семінарі представники податкової служби, свідоцтво платника єдиного податку видається безстроково, заяву на перехід на спрощену схему оподаткування потрібно подати до 25 січня 2012 р. Старе свідоцтво діє до 1 червня 2012 р., тому, якщо в січні підприємець подав заяву на перереєстрацію, а бланка нового свідоцтва ще не буде, то відповідні записи зроблять на старому свідоцтві.
Також на семінарі повідомили, що не буде штрафів за те, що хтось не встиг подати заяву на перехід на іншу систему оподаткування (якщо з яких-небудь параметрами він не "вписується" в схему єдиного податку, наприклад, збільшилася кількість найманих працівників). Просто автоматично виникає оподаткування за загальною схемою за ставками 15-17% валового прибутку. "Як це буде відбуватися технічно, поки невідомо. Механізм ще не розроблений. Загалом, у цьому законі немає нічого такого, що ущемляє інтереси платників податків. Лякатися нововведень не варто", - зазначила представник податкової служби.
Довідка "SQ". Семінар був організований Харківським обласним фондом підтримки підприємців. У ньому брали участь близько 200 підприємців з Харкова й області, а також представники податкової служби.
Верховна Рада 4 листопада 2011 р. прийняла закон (№ 4014-17), яким вноситься низка змін до Податкового кодексу та деяких законодавчих актів щодо спрощеної системи оподаткування. Законом, зокрема, відмінено п.п. 139.1.12 Податкового кодексу, що містить заборону на включення до витрат платника податку на прибуток вартості товарів, робіт і послуг, отриманих від платників єдиного податку.
Законом платники єдиного податку розділені на чотири групи: до I групи віднесені фізособи-підприємці, які торгують на ринках або надають побутові послуги населенню. Підприємці I групи не можуть мати найманих працівників, а обсяг їх річного прибутку не може перевищувати 150 тис. грн. До II групи віднесені фізособи, які надають послуги, в тому числі побутові, не тільки населенню, але й іншим спрощенцям, займаються виробництвом або продажем товарів, а також ресторанним бізнесом. Вони можуть найняти до 10 осіб персоналу, а їхній річний прибуток не може перевищувати 1 млн. грн. III група - фізособи з з кількістю працівників не більше 20 осіб; їхній прибуток не повинен перевищувати 3 млн грн. IV група - юрособи, працевлаштуватися не більше 50 осіб. Прибуток цих фірм не повинен перевищувати 5 млн грн. III і IV групи єдиноплатників можуть стати платниками ПДВ.