Харківські вчені-зоологи Андрій і Сергій Утевські відкрили новий вид антарктичних п'явок, повідомив Національний антарктичний науковий центр.

Брати Утевські - науковці з Харківського національного університету імені Каразіна, відомі дослідники полярних регіонів. Вони багато років вивчають п'явок: Сергій - арктичних, а Андрій - антарктичних (Андрій Утевський був зимівником 8-ї Української антарктичної експедиції та учасником численних сезонних експедицій на станцію "Академік Вернадський"). На їхньому рахунку - відкриття 19 нових для науки видів тварин. 

Разом із ними над вивченням п'явок працювали Олександр Бєлецький і Йоанна Ціхоцька з Польщі, Маріо Санторо з Італії та Петер Тронтель зі Словенії.

З'ясувалося, що нова антарктична п'явка належить до групи, яку називають "платибделіни": вони поширені в Арктиці та суміжних водах Атлантики й Тихого океану. Зоологи спробували відповісти на запитання, як могло виникнути таке широке географічне поширення, адже більшість тварин мешкають лише в одній півкулі - або в Північній, або в Південній. Філогенетичний аналіз і реконструкція прабатьківських ареалів показали, що риб'ячі п'явки виникли в морях навколо Антарктики, потім вони поширилися Світовим океаном, сягнули Арктики і проникли в прісні водойми Північної півкулі. Згодом предок п'явок повернувся з півночі назад в Антарктику.

Молекулярний годинник показав, що новий вид відокремився від своїх північних родичів приблизно 1,76 мільйона років тому під час плейстоцену, коли поверхня Землі зазнала значного охолодження. Саме в цю епоху він перетнув тропіки.

"Еволюційна історія нового виду нагадала нам притчу про блудного сина, який залишив батька і блукав у далеких країнах так само, як і п'явки-платибделіни в північних морях. Згодом одна з них повернулася на південну прабатьківщину", - розповів Сергій Утевський.