З 1 квітня в Україні почали діяти деякі нові закони. Підвищилася мінімальна зарплата. Частково змінилися правила ввезення гуманітарної допомоги. Солдати строкової служби зможуть звільнитися в запас.

Підвищення мінімальної зарплати

Мінімалка зросла до 8 000 грн. До цього розмір мінімалки становив 7 100 грн., тобто підвищення становило 900 грн.

Попереднє підвищення було всього три місяці тому - з 1 січня.

Підвищення пенсій

З 1 квітня підвищилася мінімальна пенсія для 65-річних непрацюючих пенсіонерів зі стажем 30/35 років (для жінок і чоловіків відповідно). Тепер мінімальна пенсія становитиме 3 200 грн (це 40% мінімальної зарплати).

Для пенсіонерів, які працюють, з 1 квітня проведуть перерахунок пенсії. Він буде автоматичним, з урахуванням оновленого страхового стажу. Виплати після перерахунку будуть індивідуальними для кожного.

Підвищення податків 

Зі зростанням мінімальної зарплати також підвищуються і податки. 

Тепер податки будуть такими:

  • ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) - 18% мінімалки, що становитиме 1 440 грн;
  • військовий збір - 1,5% мінімальної зарплати, що дорівнює 120 грн;
  • ЄСВ (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування) - 22%, що становитиме 1 760 грн.

Зростання штрафів

Разом із мінімальною зарплатою зростуть і штрафи для недобросовісних роботодавців (найм працівників без оформлення трудового договору, затримка зарплати, виплата неповної зарплати тощо). Відповідальність за порушення законодавства про працю визначена у ст. 265 Кодексу законів про працю, і вона залежить саме від розміру мінімальної заробітної плати.

За кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, передбачено штраф у 10-кратному розмірі мінімальної зарплати. З 1 квітня це 80 000 грн.

За порушення трудового законодавства повторно протягом 2 років застосовуються штрафи в 30-кратному розмірі мінімальної зарплати. Це тепер - 240 тис. грн.

Ввезення гуманітарної допомоги в Україну

З 1 квітня, щоб ввезти гуманітарку в Україну, потрібно буде реєструватися в онлайн-системі. Весь облік гуманітарки вестиме Автоматизована система реєстрації.

Передбачається, що таким чином можна буде відстежувати, які саме гуманітарні вантажі ввозять і як розподіляють.

Виплати переселенцям

З 1 березня 2024 року змінилися правила виплат ВПО: кількість одержувачів допомоги значно скоротилася. 

Але Кабмін продовжив термін подачі заяви на нарахування виплат до 30 квітня 2024 року і трохи розширив список одержувачів.

Демобілізація строковиків

У квітні починається звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби, призваних до ЗСУ до початку повномасштабної війни в Україні. Демобілізацію проводять відповідно до указу №149/2024 президента України.

Реєстрація на сультипредметний тест через "Дію"

До 11 квітня триває реєстрація на участь у Національному мультипредметному тестуванні (НМТ) у 2024 році. Тепер це можна зробити через застосунок "Дія".