Харківську область розміновують сапери на протезах. Валерій Онул та Андрій Ільків відмовилися від інвалідності та продовжують працювати у зведеному загоні вибухотехнічної служби поліції.

Заступник начальника управління вибухотехнічної служби Дніпропетровської області Валерій Онул працює в поліції майже 25 років. Він брав участь у розмінуванні Ірпеня, Бучі, Чернігівщини, Лиману, Херсонщини, Святогірська, Краматорська, Харківщини. 29 листопада 2022 року під Херсоном під час розмінування Новоолександрівської дамби Валерій підірвався на вибуховому пристрої та втратив ногу.

"Лікувався десь чотири місяці. Навіть не було думок залишити роботу. Я все життя в цій роботі, вона мені подобається. Хлопців своїх не можу кинути. Спочатку важко було на поле вийти, але потім нормально", - розповів Валерій.

На харківському напрямку, каже сапер, працювати досить важко, бо територія густо замінована, а під мінами стоїть дуже багато пасток.

Начальник відділу техніко-криміналістичного та кінологічного забезпечення вибухотехнічних заходів управління вибухотехнічної служби поліції Львівської області Андрій Ільків працює вибухотехніком із 2007 року. У Харківській області в районі села Дементьївка 13 вересня 2022 року він підірвався на протипіхотній міні.

"Втратив стопу. Я відразу почав накладати турнікет. Підбігли на допомогу колеги. Але піді мною була ще одна міна. Коли мене вже витягували, Тарас наступив, і йому теж ногу відірвало. І я ще раз підірвався. Життя врятував бронежилет. Тарасу ампутували ліву ногу, але він теж працює далі", - згадує Андрій.

Через 4 місяці чоловік повернувся на роботу і у зведеному загоні вибухотехніків знову вирушив на розмінування.

Валерій та Андрій відмовилися від інвалідності, статусів "Ветеран війни", виплат і пільг, щоб продовжувати робити те, що вміють найкраще, - працювати вибухотехніками.

Сапери зараз розміновують поля в Чугуївському районі, що належать родині місцевого фермера Геннадія Моргуна. У фермера 11 гектарів земель, на яких до війни його родина вирощувала овочеві культури, соняшник.

"Росіяни заїжджали "КамАЗами" і розкидали міни. Мінували все. Зараз усі поля простоюють. Збитки дуже великі", - розповів фермер.

Чоловік спочатку самостійно за допомогою металошукача намагався розмінувати ділянку. Зараз цим займаються фахівці-вибухотехніки поліції.

Наразі в Харківській області працює 31 група вибухотехніків, які розміновують Ізюмський, Куп'янський, Чугуївський та частину Харківського районів.

Робота саперів пов'язана з великим ризиком. Від початку повномасштабного вторгнення четверо співробітників вибухотехнічних підрозділів поліції загинули, ще 19 отримали травми.