Російське вторгнення в Україну спричинило безліч трагедій і позначається на всіх сферах життя країни. Не виключення тут і аудиторські послуги.

Так, міжнародна Рада з нагляду за звітністю публічних компаній (РСАОВ) видала важливий акт «Аудиторські міркування, пов’язані з вторгненням в Україну», який допомагає регулювати ряд питань, пов’язаних з перевіркою даних бухгалтерського обліку і показників фінансової звітності, включно з виявленням та оцінкою ризиків, плануванням та проведенням аудиторських перевірок, передбаченням можливих протизаконних діянь, переглядом проміжної фінансової інформації, погодженням та розвитком кооперації з клієнтами. Для аудиторських перевірок, які наближаються до закінчення, керівні органи роз’яснюють такі питання, як наступні стадії дій, інша інформація та аудиторська звітність. Також, в цьому документі розглядаються інші міркування для аудиторів емітентів та брокерів-дилерів, коли вони складають графік та безпосередньо проводять аудиторську діяльність в обставинах, які швидко змінюються.

Воєнні дії на території України позначиться не тільки на компаніях, які здійснюють діяльність у регіонах, але й може здійснити негативний економічний вплив на різні підприємства та установи, які діють в різних юрисдикціях.

Комітет з нагляду за звітністю публічних компаній надав необхідні міркування для аудиторів емітентів і брокерів-дилерів, а також представив аудит проміжної економічної інформації, який планується або буде проведений в цих обставинах.

Особи, які займаються аудиторською діяльністю, повинні розуміти можливий розвиток подій в майбутньому, а також потенціал прогресу та можливі економічні наслідки, які можуть вплинути на велику кількість компаній.

Також аудитори можуть натрапити на деякі труднощі під час здійснення аудиторського контролю за постраждалими компаніями. В окремих випадках одержання необхідних аудиторських доказів для доведення оцінки щодо фінансового звіту може продовжуватися набагато довше або тягти за собою більше зусиль.

Але, не дивлячись на теперішні обставини, аудитори повинні виконувати свої обов’язки відповідно до стандартів Комітету з нагляду за звітністю публічних компаній, а також таким чином, як цього потребує професійний скептицизм. Аудитор є відповідальним за встановлення оцінки матеріальних ризиків, які виникли через похибки чи махінації. Як правило, на виникнення ризиків суттєвого викривлення впливають багато факторів. Наприклад, економічні, політичні або правові аспекти.

  • Зміна системи постачання. Це може відбуватися через співпрацю з російськими продавцями або через припинення зв’язків з ними, що відбивається на можливості компанії дотримуватись зобов’язань, які передбачені договором.
  • Відхилення від обов’язків основного постачальника, припинення продажу ключовим замовникам або небажання робити внески в російські установи можуть мати довгострокові наслідки для доходів.
  • Підприємства, які прийняли рішення продовжувати працювати з російськими бізнес-структурами, можуть мати серйозний вплив на репутацію. Тоді як установи, які здійснюють велику кількість операцій в РФ, можуть стикнутися з бойкотами стосовно їх продуктів.
  • Складнощі з отриманням доступу до короткострокових позикових грошей та проблематика ліквідності, що надалі перешкоджає діяльності компанії.
  • Позаплановий перерозподіл ресурсів або припинення діяльності дочірніх компаній чи певних груп товарів.
  • Можливі ринкові та контрагентські ризики для брокерів-дилерів через постійні коливання та невизначеність.

Джерело: офіційний сайт аудиторської компанії "Аудит Оптим" (м. Київ) www.audit-optim.com.ua