Colocation - це специфічний вид хостингу, що дозволяє клієнтам розміщувати власне серверне обладнання у вже облаштованому і захищеному центрі обробки даних (ЦОД). Основна суть послуги полягає в тому, що клієнтам не потрібно турбуватися про фізичну інфраструктуру власної серверної кімнати, яка складається з охолодження, електропостачання, безперервного під’єднання до мережі та безпеки, адже все це забезпечує дата-центр. На відміну від стандартного хостингу, де відбувається оренда лише частини ресурсів фізичного сервера чи віртуального сервера, при колокейшн сервер – це обладнання замовника послуги, і власник самостійно контролює його апаратне та програмне забезпечення. Колокейшн надає максимум гнучкості у налаштуванні та масштабуванні, а також це максимальний рівень контролю та безпеки, в порівнянні з традиційними видами хостингу.

Що таке колокейшн сервера?

Ця послуга у сфері веб-хостингу забезпечується саме технічним вузлом дата-центру. Це спеціалізоване приміщення, призначене для надійного зберігання та управління даними. ЦОД для колокейшн відрізняється інженерними можливостями, які гарантують стабільність та безпеку роботи серверів. Серед основних інженерних характеристик такого дата-центру можна виділити:

  • Безперебійне електроживлення — забезпечує неперервну роботу обладнання. Сучасні постачальники послуг мають 2 резервних джерела живлення, у тому числі від генераторів з великим запасом палива.
  • Регульований температурний режим — запобігає перегріву обладнання клієнтів, а також проводиться очищення повітря від пилу, підтримується оптимальна відносна вологість.
  • Системи пожежної безпеки, що реагують на мінімальні задимлення. А також використання технології газового пожежогасіння з відповідністю стандарту F60.
  • Охоронні системи на фізичному та віртуальному рівнях, що захищають обладнання від несанкціонованого доступу, а також контролюють чистоту вхідного та вихідного трафіку.

Дата-центр з colocation відрізняється високошвидкісним зв’язком. Тому такий тип хостингу є актуальним для проєктів з великим трафіком або для тих, хто починає з малого, але планує масштабування та зростання.

Принципи облаштування colocation в ЦОД

У дата-центрах, у яких можна розміщувати сервер на умовах колокейшн, використовується спеціальне устаткування для організації простору та досягнення максимальної безпеки. Мінімальний об’єм простору, який можна орендувати, називається юніт, який став стандартизованою одиницею виміру. Юніти мають такі параметри:

  • ширина — стандартно 19 дюймів;
  • висота — кратна 45 міліметрам (1U).

З таких комірок складаються серверні шафи, які можуть здаватися в оренду як по одному юніту для різних користувачів, при цьому власники обладнання не будуть перетинатися та заважити один одному активним споживанням ресурсів. А також колокейшн сервера може складатись з оренди цілої серверної шафи в залежності від об’єму завдань, з якими справляється вся система замовника. Їхні основні характеристики та параметри включають:

  • модульність — можливість конфігурувати шафу відповідно до потреб;
  • ергономічність — зручний доступ до обладнання для обслуговування та модернізації;
  • безпека — захист від несанкціонованого доступу та інших зовнішніх впливів.

В провідних українських компаніях, таких як GigaCenter, клієнти можуть орендувати не лише цілу серверну шафу, але й її половину. Також існує опція оренди модуля, що передбачає розміщення обладнання в окремій кімнаті з обмеженим доступом.

Чим відрізняється віртуальний хостинг сервера від колокейшн?

Кожен бізнес постійно шукає оптимальні способи розміщення свого обладнання та максимізації прибутків через цифровий простір. З часом зростають вимоги до серверів, зокрема в плані безпеки та продуктивності, тому колокейшн стає все більш популярним рішенням. Сьогодні локалізація власного обладнання в спеціалізованому дата-центрі з colocation є більш раціональною, ніж вкладення коштів у побудову та підтримку власної серверної кімнати. Багато великих бізнесів віддають перевагу хостингу на власному обладнанні, що робить колокейшн надзвичайно зручним рішенням порівняно з іншими типами хостингу, а саме:

  1. Виділений сервер (Dedicated) - ця послуга передбачає видачу замовнику у користування вже готового сервера з встановленим програмним забезпеченням. Користувач може вносити зміни, проте не на стільки гнучко, як при колокейшн, при використанні власної системи.
  2. Віртуальний виділений сервер (VPS) - при цьому виді хостингу клієнт орендує лише частину облаштованого сервера, що обмежує контроль та ресурси порівняно з колокейшн, де ви маєте повний контроль над власним обладнанням.
  3. Віртуальний хостинг — тут сайт розміщується на сервері провайдера разом з іншими сайтами, що значно обмежує ресурси та можливості для масштабування, в той час, як колокейшн пропонує можливість розміщення власного обладнання, де обмеження корегує сам користувач.