Зелений тариф у 2024 році в Україні

Що таке зелений тариф?

Зелений тариф - це програма, при якій держава купує електроенергію за підвищеною ціною у приватних осіб і організацій, що використовують альтернативні джерела енергії. Ці джерела включають вітряні установки, сонячні панелі, біологічне паливо, тощо. Причому, найбільш популярним і доступним джерелом енергії для заробітку через цю програму є сонячні електростанції, які не шкодять навколишньому середовищу.

Законодавство у 2024 році дозволяє приватним користувачам мати дозволену потужність електростанцій до 30 кВт, що є значною зміною порівняно з попередніми 10 кВт.

Також розширено можливості підприємств, дозволивши використовувати обладнання виробників з інших країн. Але вибираючи українські комплектуючі, компанії мають шанс отримати додаткову винагороду в залежності від їх частки від загальної кількості.

Програма "зеленого" тарифу запланована на період до 2030 року. Її мета - стимулювати розвиток та використання нових методів отримання електроенергії. Це створює сприятливі умови для збільшення інвестицій в технології використання відновлюваних джерел енергії. Установка сонячних панелей дозволяє приватним власникам дому заощаджувати на витратах на електрику, при цьому устаткування - сонячні панелі, інвертори - для енергозбереження швидко окупаються та приносять прибуток від продажу надлишків.

Зелений тариф для приватних будинків


Зелений тариф для приватних будинків у 2024 році

Як і декількома роками раніше, приватні домогосподарства можуть продавати електроенергію, яку вони виробляють з сонячних електростанцій.

Щоб отримати зелений тариф у 2024 році, потрібно:

  1. Встановити сонячні панелі на даху будинку.
  2. Підготувати та надіслати повідомлення та схему для підключення.
  3. Узгодити схему та отримати рахунок за підключення.
  4. Встановити спеціальний лічильник для розрахунку передачі електроенергії.
  5. Укласти угоду про купівлю-продаж.    

Процес отримання тарифу для особистих будинків простіший, ніж для компаній. Не потрібна спеціальна ліцензія, і немає комісії за локальну складову. Підключення зазвичай займає до 2 місяців.

Тарифи залежать від терміну введення систем у дію:

  • З 2020 до 2025 року ціна складає 0,163 євро за кВт-год.
  • До 2030 року - 0,145 вро за кВт-год.

Таким чином ціна продажі електроенергії за зеленим тарифом у 2024 році складає 0,163 євро за кВт-год. 
 
Ті, хто вже раніше скористався цією ініціативою, відчули всі її переваги. Тому тим, хто хоче відчути максимальну вигоду від зеленого тарифу потрібно поспішити в цьому році встановити сонячну електростанцію для свого будинку.

Зелений тариф для підприємств


Зелений тариф для підприємств у 2024 році

Отримання зеленого тарифу від держави для компаній, які мають намір розповсюджувати електроенергію, є доволі складною процедурою.

Для підключення підприємств до зеленого тарифу у 2024 році потрібно зробити ряд кроків:

  1. Придбання обладнання, що відповідає стандартам.
  2. Встановлення обладнання.
  3. Отримання ліцензії на виробництво електроенергії.
  4. Проходження експертизи обладнання.
  5. Узгодження тарифу.
  6. Укладення угоди про продаж електричної енергії.

Угода з державою надає компаніям особливі тарифні умови, вони різняться в залежності від дипу електростанції. Станом на сьогодні для сонячних електростанцій для підприємств, що облаштовані на землі зелений тариф у 2024 році складає 0,141 євро за кіловат-годину, а для дахових станцій - 0,152 євро за кіловат-годину.
З 2025 до 2030 року ціна за електроенергію складатиме 0,127 / 0,139 євро за кіловат-годину відповідно.

Отже, для компаній, які користуються альтернативними джерелами енергії, держава розробила план розвитку на кілька наступних років. Це є новим каналом для стабільних та високодоходних інвестицій.


В чому вигода зеленого тарифу у 2024 році та що впливає на окупність

Окрім піклування про навколишнє середовище, використання сонячних електростанцій є вигідним з фінансової точки зору. Повернення вкладеного капіталу відбувається швидко, навіть з урахуванням витрат на обладнання (його придбання та установку) та діючі тарифи.

Чинники, що впливають на швидкість окупності за зеленим тарифом:

  1. Тип сонячної електростанції. Мережеві станції повертають вкладення швидше, ніж гібридні.
  2. Потужність електростанції. Чим більше потужність, тим вищий дохід.
  3. Рівень споживання. Обсяг споживання впливає на обсяг енергії, яка йде на продаж за Зеленим Тарифом.
  4. Географічне розташування. Правильне розташування панелей може значно збільшити виробництво енергії.
  5. Обладнання. Якісне обладнання гарантує стабільну та ефективну роботу.
  6. Установка. Професійний монтаж забезпечує довготривалу ефективність. Наприклад у компанії Alteco (alteco.in.ua), яка вже понад 12 років будує сонячні електростанції та підключає до зеленого тарифу.

Раніше люди, які встановлювали сонячні панелі для енергозбереження, часто зазнавали великих витрат. Введення зеленого тарифу державою вирішило цю проблему нерентабельності використання сонячної енергії в Україні на сучасному етапі. Громадяни та підприємства і в 2024 році можуть не лише забезпечити себе енергією, але й отримати прибуток. Виплати здійснюються за курсом євро до гривні.