Отримавши поранення на фронті, захисник стикається не лише з фізичними труднощами, але й з необхідністю довготривалого та якісного лікування. Виплата 100 тисяч військовослужбовцям, передбачена спеціальною державно програмою, має компенсувати витрати на реабілітацію та інші необхідні медичні послуги. Отримання такої допомоги може суттєво полегшити фінансовий тягар поранених військових та їхніх родин. Яка виплата за поранення, які документи для цього необхідно зібрати та куди звертатися? Детальніше про це розказали адвокати ЮК «Мережа права».
Хто має право отримати компенсацію за поранення?
Право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 100 тисяч гривень мають військовослужбовці, які отримали поранення, контузію, травму або каліцтво під час виконання службових обов’язків у зоні бойових дій. Воно регулюється постановою Кабміну №168 від 28.02.2022. Додаткова винагорода виплачується захисникам, які знаходяться на стаціонарному лікуванні або у відпустці після тяжкого поранення.
Мають право на отримання винагороди:
- військовослужбовці;
- працівники рядового та начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій;
- представники начальницького складу підрозділів спеціальних операцій НАБУ;
- поліцейські;
- службовці територіальних і міжрегіональних воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби (рядовий і керівний склад).
Підстави для виплати військовим при пораненні
Важливо розуміти, що виплата можлива лише у разі, якщо травма (поранення, контузія, каліцтво) пов’язана із захистом Батьківщини.
Проте, додаткова винагорода у розмірі 100000 гривень здійснюється не просто за факт отримання вказаної травми, а саме за:
- перебування на стаціонарному лікуванні у зв’язку з нею чи її наслідками (тобто, отримання медичної та/або реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я в стаціонарних умовах) в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров’я до іншого,
- та/або за перебування у відпустці для лікування у зв’язку з нею чи її наслідками, але тут важливо, щоб за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії відповідна травма була виключно тяжкою.
Як отримати виплати у зв’язку з пораненнями під час захисту Батьківщини
Для отримання виплати за поранення ЗСУ у розмірі 100 тисяч гривень необхідно пройти кілька етапів:
- Необхідно отримати Довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), яка видається військовою частиною, як правило, після проведення розслідування обставин травмування. В цій довідці має бути висновок про те, що травмування було отримане виключно під час виконання бойового завдання із захисту Батьківщини.
- Потім слід зібрати копії документів (за можливості нотаріально завірені), які підтверджують:
- особу заявника (паспорт, РНОКПП);
- місце проходження військової служби (військовий квиток);
- факт перебування на стаціонарному лікуванні (тут важливо, щоб травма (її наслідки) була основним діагнозом): виписки/епікризи з карти стаціонарного хворого;
- та/або факт перебування у відпустці для лікування травми (її наслідків): довідки ВЛК із зазначенням інформації про потребу у відпустці та про те, що травма є тяжкою, відпускні квитки;
- наявність банківського рахунку (довідка банку з реквізитами рахунку).
- Підготувати рапорт (заяву представника) про виплату за відповідний період стаціонарного лікування та/ або відпустки та разом з іншими документами направити до військової частини, в якій особа проходила військову службу у відповідний період лікування (відпустки) - особисто чи засобами поштового зв’язку.
Тривалість розгляду документів та затвердження виплати 100 000 військовослужбовцям може варіюватися у кожному конкретному випадку.
Чому виникають проблеми з отриманням 100 тисяч грн на лікування після поранення
На перший погляд здається, що отримати виплати пораненим військовим достатньо просто. Насправді доволі часто можуть виникати проблеми ще на етапі збору всіх необхідних документів. Наприклад, медичні документи складені з помилками або не містять необхідного формулювання про поранення, яке отримане під час захисту Батьківщини.
В окремих випадках проблеми можуть виникати через те, що командування частини не надало офіційного підтвердження щодо характеру появи поранення або затягує його оформлення. Не слід виключати й помилки та невідповідності: наприклад, у медичних та військових документах можуть бути вказані різні дати поранення або різна інформація щодо місця події.
Що робити у разі відмови виплати: рекомендація адвоката
Якщо вам відмовили у виплаті за поранення ЗСУ, обов’язково вимагайте письмової відповіді із зазначенням конкретної причини відмови. Це дозволить вам оскаржити відмову в судовому або адміністративному порядку. Після цього слід детально проаналізувати причину: якщо справа у документах, необхідно зібрати їх та подати повторно, з урахуванням всіх вимог.
У разі, якщо ви вважаєте, що отримали відмову безпідставно, ви маєте право подати письмову скаргу до вищого командування або ж відразу звернутися до суду.
Для того, щоб подолати «бюрократичний квест», можна звернутись за допомогою до адвоката. Він допоможе скласти обґрунтоване звернення або позов, щоб отримати виплати під час лікування після поранення.