Вже за тиждень в Римі стартує велика конференція присвячена питанню відновлення України (Ukraine Recovery Conference 2025). Сотні делегатів з різних куточків світу приїдуть послухати про прогрес у реформах, привабливий бізнес-клімат та чому вигідно інвестувати в Україну. На жаль, останні події, які розгортаються навколо великої приватизації свідчать, що всі ці гасла та лозунги залишаються пустими графіками та квадратиками на презентаціях українських урядовців. Обіцяний процес прозорого пошуку міжнародних інвесторів перетворився у відвертий фарс та годівницю для своїх.
«Петро Ойл Енд Кемікалс» здобула перемогу в аукціоні УКРБУД
Так, 18 червня 2025 компанія «Петро Ойл Енд Кемікалс» здобула перемогу в аукціоні з продажу 100% акцій ДАТ «Укрбуд» запропонувавши найвищу як початкову так і фінальну пропозицію втричі більше стартової, а саме 805 001 000 грн. По факту ДАТ «Укрбуд» - це тисячі метрів офісної нерухомості, декілька проектних інститутів та навчальні комбінати з підготовки фахівців будівельної галузі. І Мінекономіки і Фонд державного майна виходять з прес-релізами про успіх аукціону і нове життя для компанії. І для цього були всі підстави.
Переможець входить до міжнародної групи GIG Holding, компанії якої вже більше 7 років інвестують в Україну та є концесіонерами Херсонського порту, акціонерами Американського університету в Києві, ПрАТ «Індар» та інших підприємств. За словами акціонера Давида Бужуашвілі, брат якого працював Міністром закордонних справ Грузії за часів Михайла Саакашвілі, GIG Holding вже інвестував в Україну близько 30 млн. дол. і незважаючи на війну планує збільшити портфель інвестицій до 100 млн. дол.
А ось другим учасником стала така собі ТОВ «Техно-онлайн», яка через довірену особу Тарковського Микиту Володимировича напряму пов’язана не тільки з підозрюваним у справах НАБУ Максимом Микитасем, а й росіянином Сергієм Кіяшко, який працював в керівництві ЗАТ «Вагонмаш», що постачає продукцію для російської армії.
«Інформація для службового користування»
І тут починаються дива українського «привабливого бізнес клімату». Після появи декількох відверто замовних анонімних публікацій про начебто зв’язки з Росією, Іванна Смачило, во керівника Фонду державного майна на підставі службової записки свого ж департаменту анулює результати аукціону і віддає перемогу другому учаснику, оскільки начебто переможець якось «пов’язаний з підсанкційними особами». Звичайно «як пов'язаний», «з якими підсанкційними особами» компанії ніхто нічого не говорить.
Таємниця, точніше «інформація для службового користування», по чиновницьки – ДСК. Просто дискваліфікували, і просто без жодних пояснень віддали перемогу Микитасю і росіянам. Гарантійний і реєстраційний внесок, а це майже пів мільйона доларів, міжнародна компанія теж втрачає. Мабуть це і є в українському розумінні «міжнародна інвестиція».
За словами директора Іраклія Катамадзе компанія буде обов’язково звертатись до суду щодо відновлення порушених прав, а також до Генерального прокурора, СБУ, НАБУ з вимогою провести перевірку на його думку протиправних дій керівниці Фонду державного майна Іванни Смачило та директора департаменту економічної безпеки та ризик-менеджменту Фонду Антона Лапіка тому очікуємо продовження історії.
Підсумків не буде. Просто цікаво, чи знайдеться на слайдах українських посадовців в Римі місце, щоб показати українське ноу-хау роботи з міжнародними інвесторами та розіграш Фондом державного майна конкурсів під росіян та обвинувачених у справах НАБУ?