Мер Харкова та голова Асоціації прифронтових міст і громад Ігор Терехов запропонував комплексно змінити житлову політику України. Серед його ініціатив — створення житлових асоціацій за австрійською моделлю, розвиток довгострокової іпотеки за рахунок ринку капіталу та будівництво соціального житла в прифронтових громадах за рахунок частини доходів від продажу комунальної землі.

Свої пропозиції Терехов озвучив на засіданні правління Асоціації прифронтових міст і громад. Учасники обговорювали відновлення пошкодженого житла, забезпечення житлом мешканців прифронтових територій, ВПО та ветеранів, а також розвиток соціального, муніципального та орендного житла.

За словами Терехова, проблема потребує системного вирішення. Він зазначив, що на кінець 2025 року прямі збитки житлового фонду України оцінювалися в $61,1 млрд. Пошкоджено або зруйновано близько 14% усього житлового фонду, а потреба у відновленні становить майже $90 млрд.

Австрійська модель житлових асоціацій

Одна з пропозицій Терехова — створити в Україні житлові асоціації за прикладом Австрії.

За його словами, там такі організації працюють з обмеженим прибутком і стали одним з основних учасників ринку доступного житла. За роки роботи вони збудували близько п’ятої частини всього житлового фонду країни і сьогодні забезпечують значну частину нового будівництва багатоквартирних будинків.

У таких асоціаціях можуть брати участь муніципалітети, державні установи, благодійні фонди, профспілки, бізнес та приватні інвестори. При цьому отриманий прибуток не виводиться з системи, а спрямовується на будівництво нового житла та утримання вже існуючого.

Іпотека на тривалий термін

Ще один напрямок — створення системи довгострокового іпотечного фінансування, яка була б менш залежною від державного бюджету.

У рамках цієї моделі банки можуть формувати портфелі іпотечних кредитів, а спеціалізована фінансова установа другого рівня — об’єднує їх і залучає довгострокові кошти через випуск забезпечених і гарантованих державою цінних паперів.

Така установа, за задумом Терехова, не видаватиме кредити громадянам безпосередньо. Вона має забезпечувати банки необхідними ресурсами для іпотечного кредитування.

На думку мера Харкова, це дозволить знизити вартість кредитів і зробити іпотеку більш масштабною, не прив’язуючи її постійно до можливостей державного бюджету.

Соціальне та орендне житло

Окремо Терехов запропонував розвивати соціальне та доступне орендне житло для людей, які не можуть скористатися іпотекою через вік, стан здоров’я або рівень доходів.

Він вважає, що держава та громади мають створювати сучасний фонд такого житла, розрахованого на тривале проживання, а не обмежуватися відновленням старого комунального фонду.

Для прифронтових територій Терехов пропонує окремий механізм: законодавчо закріпити, щоб 10% доходів від продажу комунальних земельних ділянок спрямовувалися на будівництво соціального житла.

Нульова ставка ПДВ для нового житла

Ще одна ініціатива — встановити нульову ставку ПДВ на операції з першого продажу житла юридичними особами.

На думку Терехова, це дозволить зменшити податкове навантаження, яке впливає на кінцеву вартість житла, і зробити купівлю квартир більш доступною.