Останні кілька днів у ЗМІ та соцмережах активно обговорюють інформацію, що українцям, які втекли до Великої Британії, відмовляють у
притулку на тій підставі, що «повернення безпечне». Як пояснює імміграційний адвокат Альона Шевцова, така тенденція дійсно має місце.
«Вже фіксуються десятки відмов у наданні притулку українцям, які приїхали з різних регіонів, на тій підставі, що вони можуть переїхати в інше місце в Україні , незважаючи на те, що їх рідне місто є зоною бойових дій.
До імміграційних адвокатів щотижня звертаються українці, в тому числі вразливі жінки і діти, чиї заяви були відхилені, а юридичні фірми працюють над декількома апеляціями, які приносять очікування в кілька місяців, протягом яких українці залишаються в підвішеному стані», - каже адвокат Олена Шевцова.
Вона нагадує, що громадяни України можуть залишатися в країні протягом 18 місяців за програмою тимчасової візи, проте такий короткий термін призводить до невизначеності щодо житлових умов і майбутнього.
За словами Олени Шевцової, це «тривожна і зростаюча тенденція», викликана оновленнями, внесеними в січні поточного року керівництвом
Міністерства внутрішніх справ Великої Британії, яке тепер вважає такі регіони, як Київ і Західна Україна, «в цілому безпечними». Вона зауважила, що після оновлення все менше заяв про надання притулку, над якими вона працює, були задоволені.
«У листах про відмову зазвичай вказується, що ризики, пов'язані з конфліктом, не відповідають порогу переслідування відповідно до Конвенції про біженців. На думку британських чиновників, українці можуть переїхати в більш безпечні райони України, де є громадські послуги, а також можуть звернутися за допомогою до Управління Верховного комісара ООН у справах біженців і місцевих організацій, щоб отримати допомогу в житлі, продуктах або послугах», - зазначає імміграційний адвокат Альона Шевцова.
За її словами, така оцінка суперечить реаліям життя на місцях в Україні, коли щодня летять ракети на будь-який український населений пункт, а
атаки з боку РФ тільки посилюються.
Альона Шевцова зазначає, що британські чиновники ігнорують складні реалії на місцях і не враховують осмислено індивідуальні
обставини, особливо в світлі статей 3 і 8 Європейської конвенції з прав людини. Цю інформацію намагаються донести до британських властей адвокати, активісти і навіть є факти, коли британці пишуть листи на підтримку українців.
Українці також просять свій уряд більш активно спілкуватися з британськими колегами в цьому питанні і доносити до них факти.
Як повідомляють британські ЗМІ з посиланням на дані Міністерства внутрішніх справ Великої Британії, з 2023 року 47 клопотань про надання
притулку призвели до отримання статусу біженця, а 724 — до надання гуманітарного захисту.