Харьковский горсовет одобрил строительство в городе ядерной установкиХарьковска міськрада 18 травня на сесії затвердила розміщення ядерної лабораторної установки на території Національного наукового центру "Харківський фізико-технічний інститут" (ХФТІ).

Як заявив генеральний директор ХФТІ Іван Неклюдов, дослідницька установка "Джерело нейтронів" не представляє ніякої загрози ні для тих, хто буде поруч з нею працювати, ні для мешканців міста. "Встановлення буде знаходитися в спеціальному приміщенні з серйозним захистом. Це джерело нейтронів. У нас немає нічого схожого на те, що було встановлено в Чорнобилі або на Фукусімі. Ядерних реакцій в установці відбуватися не буде, і ніякого випромінювання за її межі не вийде", - зазначив І.Неклюдов.

За словами головлікаря спеціалізованої лікарні в П'ятихатках Миколи Коломенського, ця установка допоможе в лікуванні онкохворих радіонуклідами. "За останні 50 років на території інституту не було ніяких загроз здоров'ю людей", - додав головний лікар.

Довідка "SQ". У кінці лютого 2005 р. у Національному науковому центрі "Харківський фізико-технічний інститут" (ХФТІ) відбулася нарада за участю фахівців Арагонської національної лабораторії (США), на якій було вирішено, що США профінансують проектування нейтронного джерела для прискорювача. США зацікавлені в тому, щоб проект був реалізований у найкоротші терміни. В інституті є ядерні подільні матеріали, і США вимагають, щоб ці матеріали були або передані США, або знищені. Якщо прискорювач буде створений, то матеріали "спалять" під час дослідження для отримання нейтронів, що влаштовує США.

3 листопада 2008 р. Міністерство енергетики США передало до Національної академії наук України офіційну пропозицію про надання на чотири роки 25 млн.дол. для будівництва в Харкові підкритичної ядерної збірки. Ядерна збірка буде використовуватися для організації виробництва топів і досліджень в області створення безпечного ядерного джерела енергії. Проект будівництва складання розроблений фахівцями Арагонської лабораторії і ХФТІ.

У вересні 2010 р. екогрупа "Печеніги" заявила про небезпеку "імпульсного ядерного реактора", який будуватимуть у Харкові, і висунула вимогу привести у відповідність до законодавства України його будівництво, а також провести громадські обговорення проекту. Про це йшлося у відкритому листі екогрупи до влади України і президента США Барака Обами. Також за введення громадського контролю над будівництвом дослідної ядерної установки "Джерело нейтронів" виступила Харківська обласна організація партії ВО "Батьківщина".

30 квітня в конференц-залі інституту (вміщає 310 осіб) пройшли громадські слухання, за підсумками яких було прийняте рішення підтримати реалізацію проекту.