Уже дуже скоро США можуть передати Україні ракети ATACMS. Їхня дальність сягає 300 км, тобто тилова інфраструктура противника, яку і без того дістають наші БПЛА, буде ще більш вразливою. Крім того, ракети такої дальності, відправлені вглиб ворожої території, можуть посіяти паніку і стати ще одним аргументом на користь згортання так званої СВО для північного сусіда, який загрався у війну. 

Україна вже отримувала ATACMS. Але ті ракети мали майже вдвічі меншу дальність - 165 км. Але і з такою дальністю вони завдали противнику серйозних неприємностей. За даними NYT, ATACMS, отримані в березні, вдарили по військовому аеродрому в Джанкої, знищивши комплекси С-300 і С-400.  

Отже, що ж таке ATACMS?

ATACMS розшифровується як Army Tactical Missile System ("армійська тактична ракетна система"). Робить ці ракети компанія Lockheed Martin.

Модифікації

ATACMS Block I. Дальність стрільби - до 165 км. Бойова частина має 950 суббоєприпасів М74, кожен з яких покриває до 15 квадратних метрів. 

ATACMS Block IA. Дальність стрільби - до 300 км.

"На цій ракеті бойова частина має втричі зменшене корисне навантаження, як порівняти з попередньою версією - лише 300 суббоєприпасів М74. Але дальність стрільби збільшено до 290 км. Система наведення - комбінована, поєднання інерціальної та GPS-навігації", - пише Defense Express;

ATACMS Block IVA. Дальність стрільби цієї модифікації сягає 300 км. Її унітарна бойова частина масою 227 кг призначена для знищення фортифікаційних споруд і бункрів.

ATACMS-P - її розробили спеціально для ВМС США. 

Модернізований TACMS. Розроблення почалося у 2016 році. Дальність цієї версії сягає 450 км.

Як запускають ракети ATACMS

Для цих ракет використовуються установки M270 MLRS або HIMARS. Обидві вже є у ЗСУ.

M270 MLRS - РСЗВ на гусеничній базі БМП M2 Bradley. Екіпаж складається з трьох осіб, максимальна швидкість становить 64 км/год. 

HIMARS - американська реактивна система залпового вогню. Максимальна швидкість - 85 км/год.

Чи легко збити ATACMS?

ATACMS дуже складно перехопити. Причина у високій швидкості (близько 3675 км/год) і крутій траєкторії польоту ракети, яка до того ж коригує напрямок. На думку експертів, для перехоплення таких ракет необхідне створення ешелонованої системи ППО, а РФ не має у своєму розпорядженні достатньої кількості ЗРК для створення рубежів оборони навколо всіх об'єктів, які можуть стати цілями ATACMS на окупованих територіях України.

Загалом, ATACMS - серйозна зброя, яка якщо і не переламає хід війни радикально, то, принаймні, істотно посилить Україну в боротьбі з агресором.