Харківські спеціалісти відділення кардіохірургії Інституту загальної та невідкладної хірургії АМН України спільно з американськими лікарями продовжують проводити операції харківським дітям, які страждають на вроджену ваду серця. У вересні будуть прооперовані ще 20 дітей. Операції проходять у рамках проекту "Подаруй дитині серце", який реалізують Харківський міський благодійний фонд Юрія Сапронова і міжнародний благодійний фонд "International Children` s Heart Foundation".

"Після того як ми почали співпрацювати з лікарями-волонтерами із зарубіжжя, в дитячій кардіохірургії Харкова відбулися великі зрушення. Тепер ми працюємо за світовими стандартами. Цього року почали оперувати новонароджених. Тепер ми можемо проводити ці операції самостійно, без американських фахівців. Окрім того, спільно із зарубіжними колегами проводимо операції будь-якої складності", - повідомив "SQ" завідувач відділення кардіохірургії Інституту загальної та невідкладної хірургії Ігор Полівенок.

Так, за його словами, цього року в Харкові була проведена перша на Лівобережній Україні операція Норвуда, яка дозволяє рятувати життя новонародженим із синдромом гіпоплазії (недорозвиненням) серця: в ході цієї операції кров відводиться від серця до легеневих артерій, щоб вона могла насичуватися киснем. "В Україні можна по пальцях перерахувати такі операції, вони дуже складні. Але це перевірка для всієї нашої команди. Якщо можемо робити операцію Норвуда, то можемо робити все. З кожним приїздом наших колег операції все більш складні, а випадки все більш важкі, але і досвіду у нас усе більше, і технології все серйозніші", - зазначив кардіохірург.

Також І.Полівенок підкреслив, що минулого року до вирішення проблеми дитячої кардіохірургії підключилася обласна влада. "Окремо треба подякувати заступнику голови облдержадміністрації Ігорю Шурмі. У 2010 р. нам виділили 200 тис.грн. на витратні матеріали. Цього року пообіцяли виділити 800 тис.грн. на придбання двох портативних ультразвукових апаратів із дитячими кардіологічними датчиками для того, щоб була можливість на місці оглянути дітей із підозрою на вроджену ваду серця. Апарати обіцяли до кінця цього року", - повідомив кардіохірург. Він зазначив, що будуть сформовані бригади фахівців з обласної дитячої лікарні та Інституту загальної та невідкладної хірургії, які зможуть виїжджати до районів області для обстеження дітей. "Це серйозна проблема віддалених районів. Виїзні бригади дадуть можливість висококваліфікованим фахівцям оглянути дитину на апараті УЗД. Це дозволить на ранній стадії виявляти вади серця. Адже буває, що у дитини є вада, але в перші роки життя це непомітно. А пізніше ми стикаємося з тим, що дітям уже операцію робити пізно або вона принесе мало користі", - додав І.Полівенок.

Як повідомив кардіохірург, відділення кардіохірургії Інституту загальної та невідкладної хірургії співпрацює також із перинатальним центром, який працює в медкомплексі на Салтівці. "Якщо в центрі є недоношені діти з відкритими артеріальними протоками (ці діти перебувають на штучній вентиляції легень, тобто не можуть самі дихати, тому що їхні легені переповнюються кров'ю через вади), тоді наші фахівці виїжджають на місце і виправляють ваду. Це дуже важливий чинник, оскільки транспортування таких дітей вкрай складне і небезпечне для їхнього життя. Проводить такі операції наш кардіохірург Ольга Бучнева. Це велика відповідальність. Найменша дитина, яку ми оперували, важила всього 940 гр. Ми провели вже більше десяти подібних операцій" , - зазначив І.Полівенок.

Довідка "SQ". Кожен рік у Харківській області народжується до 200 дітей із вродженою вадою серця. Щороку в Харкові проводиться 100-130 операцій дітям із такою вадою. Вроджена вада серця - достатньо поширена патологія серед захворювань серцево-судинної системи, яка є основною причиною смерті дітей першого року життя.

Дитяча кардіохірургія в Харкові розпочала свій розвиток у кінці 1960-х років, коли був заснований Інститут загальної та невідкладної хірургії. Тоді почали проводитися і перші операції на серці. З 2001 р. в інституті почали займатися і дитячою кардіохірургією. Харківських лікарів підтримували колеги з київського Інституту серцево-судинної хірургії ім. М.Амосова. Тоді в Харкові вдавалося проводити максимум 20 операцій на рік.

З 2004 р. на проблеми дитячої кардіохірургії звернув увагу меценат Юрій Сапронов. Після створення Благодійного фонду Ю.Сапронова відразу ж була ініційована міська благодійна програма допомоги дітям із вродженою вадою серця. За допомогою фонду на базі відділення кардіохірургії Інституту загальної та невідкладної хірургії були відремонтовані приміщення операційної та палат, закуплена апаратура, запущене в роботу медичне обладнання, що дозволяє здійснювати хірургічні втручання при важких патологіях серця. Це дозволило істотно збільшити кількість операцій. На сьогодні їх проводиться більше 100 на рік.

У процесі роботи харківські кардіохірурги зіткнулися з новою проблемою - браком професіоналізму, який би дозволив їм оперувати у дітей не тільки прості вади (септальні дефекти, відкрита артеріальна протока, дефект міжшлуночкової або міжпередсердної перегородки), а й вади високої складності. Тому у 2008 р. був підписаний тристоронній меморандум між Інститутом загальної та невідкладної хірургії, Благодійним фондом Ю.Сапронова й "International Children` s Heart Foundation", згідно з яким на базі кардіохірургічного відділення інституту інтернаціональні бригади лікарів 3-4 рази на рік протягом двох тижнів проводять спільні операції українським дітям.

Міжнародний фонд "International Children` s Heart Foundation" організований 1994 р. кардіохірургом Вільямом Новіком (США). Особливістю фонду є робота в ньому висококваліфікованих лікарів-волонтерів, які вважають своїм обов'язком допомагати розвитку дитячої кардіохірургії в усьому світі. За час свого існування фонд провів близько 3,5 тис. операцій у багатьох країнах.