Делегація Європейського комітету проти тортур 2 - 4 грудня відвідала Харківський слідчий ізолятор. Комісія оглянула медико-санітарну частину установи, камери, в яких утримуються неповнолітні ув'язнені (зокрема, приміщення школи, спортзалу, басейну, приймальне відділення СІЗО), приймальне відділення СІЗО, де опитала новоприбулих ув'язнених про умови утримання в райвідділах та ізоляторах тимчасового утримання, й адміністративну будівлю установи, де вивчила журнал реєстрації злочинів і подій, а також матеріали щодо ув'язнених. Про це 6 грудня повідомили "SQ" в Управлінні державної пенітенціарної служби України в Харківській області.

Основну увагу члени делегації приділили камерам, у яких утримуються ув'язнені. Там наодинці з ними, за закритими дверима, представники комітету з'ясовували, чи застосовували співробітники міліції по відношенню до затриманих фізичну силу, спеціальні засоби, тортури під час допиту в райвідділах, чи були присутні під час допитів адвокат, захисник, рідні заарештованого, а також як затримані оцінюють якість харчування в установі.

Делегація відзначила такі недоліки: переповненість установи і пов'язану з цим недостатню площу прогулянкових дворів одного з режимних корпусів, а також тривалий час розгляду кримінальних справ у судах. Крім того, комісія наголосила, що лікар повинен оглядати новоприбулих ув'язнених наодинці, і в разі виявлення тілесних ушкоджень складати акт, копію якого видавати на руки ув'язненим (що на сьогодні не передбачено вітчизняними нормативними актами, що регламентують діяльність слідчих ізоляторів).

У той же час були відзначені і позитивні моменти у діяльності СІЗО: сприяння адміністрації установи проведення інспектування, дотримання укладених режимних вимог і правил поведінки, хороші умови, створені для утримання неповнолітніх і жінок, які мають дітей до трьох років, можливість направлення ув'язненими до компетентних органів і прокуратури заяв і скарг на неправомірні дії щодо них.

Після відвідання Харківського СІЗО відбулася зустріч міжнародних експертів з керівництвом установи та управління обласної пенітенціарної служби, на якій обговорювалися попередні результати інспектування і шляхи подальшого вирішення питань. За результатами візиту Європейського комітету проти тортур в Україні уряду буде надана загальна доповідь з рекомендаціями. Вони будуть опубліковані на сайті Міністерства юстиції.

Довідка "SQ". Європейський комітет проти катувань веде моніторинг ситуації щодо забезпечення прав людини в місцях позбавлення волі. Цього року комісія комітету працює в Україні з 28 листопада. Про свій візит вона попереджає за місяць або більший термін, але ніколи не розголошує маршруту свого перебування.