Кількість виявлених підроблених банкнот у Харківській області у 2011 р. удвічі менша, ніж у 2010 р. "Тенденція зменшення з'явилася завдяки тому, що у нас усе більше і більше банкнот нового покоління, які підробити важко і підробка відразу виявляється", - повідомив 6 вересня журналістам начальник відділу готівкового обігу і касових операцій Управління НБУ в Харківській області Дмитро Столярук.
За його словами, рівень підробок українських гривень не відповідає рівню їх захисту. "У нас немає банкнот такої якості підробки, щоб можна було серйозно турбуватися. В цілому рівень підробок у нас порівняно з європейськими країнами в рази нижчий. З одного боку, це пов'язано з незацікавленістю підробляти гривню, а з іншого - з її захищеністю", - повідомив Д.Столярук.
За його словами, раніше було багато підробок банкнот номіналом 200 грн. зразка до 2003 р. Зараз вони вилучаються з обігу, і кількість підроблених у рази зменшується. "Наші банкноти за ступенем захисту знаходяться на одному рівні зі світовими, оскільки в Україні існує сучасне виробництво, яке дозволяє відповідати всім світовим тенденціям виготовлення банкнот", - зазначив Д.Столярук. Зараз усі купюри зразків 2003 - 2007 рр., що знаходяться в обігу, мають більше десяти елементів захисту. "Чим більше номінал банкноти, тим більше вона має елементів захисту", - повідомив Д.Столярук. Крім того, елементи захисту має сам папір, ще до того, як з нього виготовлять гроші.
"Чим більше номінал банкнот, тим більше термін її життя", - повідомив Д.Столярук. Банкноти дрібного номіналу в середньому "живуть" 6-8 місяців, тоді як 500-гривневі купюри - кілька років, оскільки з ними більш дбайливо звертаються і рідше використовують. Окрім того, чим вище номінал банкноти, тим дорожче коштує її виробництво.
"Наші банкноти вважаються одними з кращих у Європі. У 2008 р. гривня була визнана однією з п'яти найкращих валют світу за дизайном і рівнем виготовлення. Тому ми повинні пишатися своїми грошима і цінувати їх", - додав Д.Столярук.
Елементи захисту гривні можна побачити тут.
Довідка "SQ". Національній валюті незалежної України - гривні - 2 вересня виповнилося 15 років. Вона була введена в обіг 2 вересня 1996 р. на зміну попередньої грошової одиниці - купоно-карбованця. Грошова реформа щодо введення гривні була проведена в Україні згідно з указом президента України Леоніда Кучми ("Про грошову реформу в Україні" від 25 серпня 1996 р.) та ст. 99 і 102 Конституції України протягом 2-16 вересня 1996 р. У перший же день реформи були перераховані в гривню всі ціни, тарифи, оклади, стипендії, пенсії, кошти на рахунках підприємств, а також банківські вклади. Протягом 15-ти днів - з 2 до 16 вересня 1996 р. - у готівковому обігу одночасно використовувалися як гривні, так і купони. А після 16 вересня прийом карбованців було припинено.
Перша серія банкнот номіналами 1, 2, 5, 10 і 20 гривень була виготовлена 1992 р. канадською компанією "Canadian Bank Note Company Limited". Розробкою дизайну банкнот займалися художники Василь Лопата та Борис Максимов, що працювали під керівництвом голови правління НБУ Володимира Матвієнка. Зараз банкноти друкуються на банкнотній фабриці Банкнотно-монетного двору НБУ, що була введена в експлуатацію 1994 р. Папір для банкнот виготовляється Фабрикою банкнотного паперу НБУ в м. Малин (Житомирська обл.).
Національна валюта пережила три покоління удосконалень: банкноти другого покоління (зразка 1994 р.) відрізняються від банкнот першого покоління (зразка 1992 р., канадського виробництва) дизайном і поліпшеним захистом (локальний водяний знак; стрічка з текстом, невидимі захисні волокна; приховані зображення; флуоресцентні елементи; орловський друк, спеціальні знаки для людей з ослабленим зором; магнітний номер і т.д.). Нині в обігу перебувають банкноти третього покоління - зразків 2003 - 2007 рр. Банкноти третього покоління мають захист, який визначається портативними детекторами і пристроями для перерахунку банкнот, а також сортувальними машинами.