Національний банк з 23 вересня змінює правила обміну готівкової валюти. Тепер українці за наявності паспорта зможуть обміняти на добу валюту на суму до 150 тис.грн., тоді як раніше добовий ліміт становив 80 тис.грн. При цьому з метою мінімізації ризиків операцій з готівкою на суму від 50 тис.грн. до 150 тис.грн. буде здійснюватися повна ідентифікація фізичної особи (раніше ця норма складала від 50 тис.грн. до 80 тис.грн.), тобто в "обміннику" потрібно буде пред'явити паспорт.
"При здійсненні валютно-обмінної операції на суму до 50 тис.грн. у фінансовому документі буде вказуватися резидентність клієнта, його прізвище, ім'я та по батькові. Для цього клієнт повинен пред'явити документ, що засвідчує його резидентність. Це може бути будь-який документ, який може засвідчити резидентність особи: як паспорт, так і інший документ, що засвідчує особу", - йдеться в повідомленні НБУ.
Крім того, Нацбанк відзначає, що із завтрашнього дня фізособи зможуть продавати готівкову іноземну валюту за гривні через банкомати. При цьому комісійна винагорода відсутня, а курс обміну в банкоматах повинен бути таким же, як і в касах банків і пунктах обміну валюти. (Http://www.bank.gov.ua)
Довідка "SQ". Минулого тижня Національний банк України затвердив зміни до інструкції про порядок здійснення валютообмінних операцій, збільшивши максимально допустиму суму продажу валюти через касу банку одній особі за один день з 80 тис.грн. до 150 тис.грн. (в еквіваленті). Постановою правління НБУ № 278, який набирає чинності з 23 вересня, НБУ зобов'язав банки документально ідентифікувати і фіксувати прізвище, ім'я, по батькові особи, яка здійснює валютообмінну операцію, в довідках та квитанціях.
Національний банк вимагає від банків і пунктів обміну валюти копіювати і зберігати документи фізичних осіб, які здійснюють валютообмінні операції, незалежно від суми таких операцій. Про це йдеться в листі НБУ № 28-211/3760-11058 від 21 вересня. "Вимога щодо зберігання в документах операційного (робочого) дня копій сторінок документа, що посвідчує особу, які містять дані, на основі яких проведена ідентифікація особи, поширюється на валютообмінні операції, що здійснюються як на суму в еквіваленті до 50 тис. гривень, так і на операції, що перевищують цю суму", - йдеться в листі.
НБУ також нагадує, що курс купівлі та продажу інвалюти за гривню повинен бути єдиним для операцій через каси банку, пункти обміну та банкомати. Регулятор підкреслює, що встановлення комісії за такі операції забороняється. (Http://banknews.com.ua)
Національний банк в ході проведених у червні-вересні перевірок виявив 195 фактів порушень банків і обмінних пунктів у галузі готівкового обміну валют. "Перевірками встановлено 195 фактів порушень порядку організації і здійснення валютообмінних операцій на території України", - наголошується в листі НБУ. Зокрема, за вказаний період НБУ виявив 141 факт порушень, допущених операційними касами банків, і 54 порушення, допущених пунктами обміну валют. За виявленими фактами НБУ застосував низку заходів впливу до порушників. Нацбанк висловив стурбованість необгрунтованим збільшенням окремими банками обсягів продажу готівкової інвалюти. У зв'язку з цим регулятор вирішив посилити контроль за дотриманням банками порядку організації і здійснення валютообмінних операцій. (Http://bin.ua)