ВАТ "АТ "Науково-дослідний інститут радіовимірювань" (НДІРВ, Харків) братиме участь у створенні локатора бічного огляду для українського супутника. Про це в ході відеоконференції повідомив голова Національного космічного агентства України (НКАУ) Юрій Алексєєв. За його словами, Україна планує протягом п'яти років створити два супутники, один з яких буде радіолокаційним з роздільною здатністю при спостереженнях за Землею у 2 -3 м. "Забезпечити супутники локаторами доручено НДІРВ і КБ "Арсенал" (Київ)", - зазначив Ю.Алексєєв.

Як повідомив Ю.Алексєєв, замовлення на виробництво супутника допоможе відновити досвід розробки радіолокаційних систем. "Ми практично втратили цей досвід, хоча школа з локаційних систем у Харкові залишилася. Починати доводиться з нуля", - зазначив Ю.Алексєєв.

Він також повідомив, що на КБ "Арсенал" є група ентузіастів, яка займається освоєнням виробництва нових цифрових локаторів. В НДІРВ зберігся колектив, який створювався для виробництва локаторів в роки СРСР. "Принаймні, директор НДІРВ Олександр Верещак заявив, що вони готові відновити роботу. І, можливо, навіть буде конкурс між "Арсеналом" і НДІРВ зі створення локаторів. Але хочу зазначити, що сьогодні ми, можливо, більшу увагу приділимо цифровому локатору, оскільки він має більший попит серед наших військових. Планується також встановити великий локатор у Євпаторії, щоб він контролював космічний простір", - зазначив Ю.Алексєєв.

"Я не думаю, що ми поставимо на потік виробництво українських супутників, краще ми будемо розвивати виробництво їх окремих елементів для участі в міжнародних програмах", - заявив Ю.Алексєєв.

Довідка "SQ". НДІРВ виробляє радіотехнічні комплекси управління космічними апаратами та передачі з їх борту на Землю великих потоків інформації. Підприємство також постачає програмне забезпечення для бортових і наземних вимірювальних комплексів, а також автоматизованих систем управління технологічними процесами і медтехніку.

За даними НКАУ, в рамках виконання проекту "Здійснення дистанційного зондування Землі" передбачене створення та використання національних технічних засобів дистанційного зондування. Планується розвивати системи спостереження Землі "Січ" на основі послідовного створення космічних систем оптико-електронного спостереження (проекти "Січ-2" і "Січ-2М"). Окрім того, буде здійснений запуск малого космічного апарата екологічного моніторингу на базі платформи МС-1 (проект "УМС-1"). Обгрунтування перспективних напрямів розвитку космічної системи спостереження Землі "Січ" буде забезпечуватися в рамках проекту "Січ". Для подальшого послідовного підвищення просторово-часових і спектральних характеристик бортової апаратури передбачається створення експериментальних зразків радіолокатора з синтезованою апертурою антени, радіолокатора бокового огляду, радіочастотних радіометрів (проект "Радіометрія"), а також оптико-електронної системи з роздільною здатністю близько 3-4 м (проект "Оптика"), буде розроблятися конструкторська документація на відповідні космічні платформи (проект "Супутник").