Будинок у селищі Бабаї, у якому жив Григорій Сковорода, на межі руйнування, пише "Суспільне".

Жителі Бабаїв у 2020 році створили ініціативну групу "Сковорода Крок" й намагаються врятувати історичну пам'ятку, розповідає один з учасників групи Микита Ткаченко. Вони проводили толоки, почали роботу над туристичним маршрутом. Ткаченко каже, що кожна зима може стати останньою для цієї будівлі, бо дах зруйнований. "Сковорода Крок" готова власними силами провести протиаварійні роботи у частині садиби, але на це потрібен дозвіл від обласного департаменту.

Садиба у Бабаях знаходиться у власності селищної ради. До початку вторгнення РФ були розроблені проекти для консервації та відновлення будівлі, однак кошти у громаді не освоїли. Заступник директора обласного департаменту культури й туризму Олександр Костін каже, що тепер суми в проектах треба коригувати через зростання цін, а це - мільйони гривень.

Є рішення суду, яким селищну раду зобов'язали відновити цю пам'ятку. Костін каже, що можливо кошти виділятимуть спільно: із бюджету громади, із обласного бюджету, а також залучатимуть позабюджетні кошти.

Також заступник директора департаменту повідомив, що всі роботи на пам'ятках робляться тільки на підставі розробленої науково-проектної документації та відповідного дозволу. Виняток - це прийнята постанова Кабміну по деяких протиаварійних роботах: заміна даху, скління. Це роботи без значного втручання в пам’ятку, але можуть проводитися лише на тих об'єктах, які зазнали руйнувань внаслідок збройної агресії. Будинок Сковороди у Бабаях від війни не постраждав. 

Григорій Сковорода (1722-1794) - мандрівний філософ, поет, байкар і педагог. Життя й творча діяльність Сковороди пов’язана з Харківщиною. Сковорода помер на Слоюожанщині, у селі Сковородинівка Золочівської громади знаходиться його могила. Музей Сковороди у цьому селі російські війська зруйнували ракетним ударом 6 травня 2022 року.