Для харківських аграріїв розірвання "зернової угоди" може мати катастрофічні наслідки. Таку думку висловив заступник голови Харківської обласної військової адміністрації Євген Іванов, пише "Думка".

Велика частина зерна з регіону йшла на експорт. Через припинення експорту зіб'ється цикл посівної та збиральної кампаній.

"Це катастрофа масштабів, які перевищать масштаби минулого року відповідного періоду до створення "зернової угоди". Тобто це неможливість ані вивезти, ані продати зерно. Воно просто псується і не продається взагалі. Наша переробка не в змозі переробити більше 10-20% від кількості виробленого зерна. Ми до 80-90% повинні експортувати з регіону", - заявив чиновник. 

За оцінкою Іванова, виробництво зернових у регіоні може впасти на 80-90%.

"Це стратегічне питання харчової безпеки не тільки для нашої країни і нашої області, але й для світу також. Тобто катастрофа буде і для тих, хто отримував це зерно", - заявив віце-губернатор.

"Зернова угода" - це угода, в якій у різних форматах брали участь РФ, Туреччина, Організація Об'єднаних Націй та Україна. Документ було підписано у Стамбулі 22 липня 2022 року. Сторони гарантували безпеку суден, які транспортували зерно.

Україна є одним із провідних експортерів зернових у світі. Вона посідала друге місце у світі з експорту пшениці (10% світового експорту) і перше з поставок кукурудзи (15%). Частина зерна йшла в інші країни через чорноморські порти. Після повномасштабної агресії РФ проти України Чорне море стало небезпечним. Саме тому й було укладено спеціальну угоду.

17 липня 2023 року в РФ заявили про вихід із "зернової угоди". Міжнародна морська організація ООН отримала від Росії лист із відкликанням гарантій безпеки судноплавства в Чорному морі. Президент РФ Володимир Путін заявив, що російські війська можуть розглядати мирні судна, що прямують в українські порти, як військові цілі.

Паралельно з цим президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна продовжить участь в угоді, незважаючи на вихід із неї РФ. За словами президента, Україна не укладала угоди з РФ: вона домовлялася з Туреччиною та ООН. РФ зі свого боку мала свою окрему угоду з Туреччиною та ООН. 

У Білому домі закликали Росію переглянути ухвалене раніше рішення про вихід з угоди про постачання зерна чорноморським морським коридором. За словами офіційного представника Ради національної безпеки США Адама Ходжа, ухвалене РФ рішення "погіршить продовольчу безпеку і завдасть шкоди мільйонам людей".