102-річна харків'янка евакуювалася до Німеччини, але хоче повернутися додому. Про долю Тамари Василівни Бутенко розповіло видання Deutsche Welle.

Жінка евакуювалася з Харкова 5 березня 2022 року. Каже: виїжджати було страшно, поїзд був забитий людьми, неможливо було навіть пройти в туалет. Вона приїхала до Львова, потім до Польщі, потім до Німеччини.

Залишати Харків жінка не хотіла, наполягли діти. 

У молоді роки Тамара Бутенко пройшла Другу світову. Коли почалося вторгнення Німеччини на території України, їй було 20 років. Вона працювала вчителем фізики та математики. Вирішила йти на фронт санітаркою. Бойове хрещення прийняла під Фатежем - це Курська область РФ. Згадує, що було дуже страшно, бійців перев'язувала тремтячими руками зі сльозами на очах.

За словами Тамари Василівни, вона ніколи не очікувала агресії з російського боку. Президента РФ Володимира Путіна після нападу інакше як Гітлера не сприймає.

"Вважаю, що це другий Гітлер у нас... Він чинить так само, як Гітлер вчинив із нами в 41-му році", - заявляє харків'янка.

Нині Тамара Бутенко з родиною живе в німецькому місті Мюльгайм-на-Руре. Це середнє за величиною місто з населенням 170 тис. осіб. Воно розташоване на заході Німеччини в Рурській агломерації. 

Німеччині жінка в оточенні дітей та онуків почувається в безпеці. Каже, що народ у цій країні прекрасний. Коли вона гуляє вулицею, то діти й дорослі зупиняють її, висловлюють співчуття, завжди вітаються і запитують про здоров'я.

Чоловік внучки Сергій володіє одним із місцевих ресторанів. Сергій теж із Харкова, до Німеччини переїхав 20 років тому. Він розповів, що в ресторані розміщував українських біженців і збирав гуманітарну допомогу, яку доправляли до пологового будинку в Харкові, до військового госпіталю в Києві.

А ще вони всією сім'єю разом зі 102-річною бабусею ліпили вареники, а на виручені гроші купили автомобіль для харківської бригади.

Після війни Тамара Бутенко хоче повернутися до Харкова.