Крижаний дощ, який зараз іде в Харкові, є звичайним для нашого клімату метеорологічним явищем. Про це повідомила SQ синоптикиня Євгенія Ляшенко.

Механізм його утворення - кількаступеневий. Із хмар випадає традиційний дощ - у рідкому вигляді. Але на шляху його падіння трапляються шари більш холодного повітря. Через це краплі замерзають і утворюється свого роду капсула, у якій всередині вода, а зовні – крига. Це і є так званий крижаний дощ.

Ця «капсула» летить далі, на землю. Якщо на поверхні землі мінусова температура, то після торкання поверхні крапля одразу замерзає – і утворюється ожеледь. Це несе найбільшу небезпеку для людей та будь-якого транспорту – автівок, потягів, авіації. Дорожники Харківськоїї області уже закликали водіїв не виїжджати сьогодні без гострої потреби. У разі погіршення ситуації в регіоні обіцяють навіть зупинити рух вантажівок.

Синоптикиня відзначила, що крижаний дощ ітиме в Харкові ще кілька годин. Але надвечір прогнозують потепління, можливий перехід температури через нуль градусів до плюсової. За такої температури крижаний дощ не несе небезпеки, оскільки ожеледь не утворюється.

Ще одна потенційна загроза крижаного дощу – його вплив на рослини та зокрема на озимину. Як пояснив в.о. голови кафедри фізіології та біохімії рослин і мікроорганізмів Каразінського університету Андрій Щоголєв, якби краплі крижаного дощу падали безпосередньо на озимину, то могла би утворитися крижана кірка, що дуже погано для цих рослин, оскільки для них настає задуха. Але зараз ситуація інша: на полях лежить сніг. Наразі він є основним захисником майбутнього врожаю, оскільки не дає контактувати рослинам із льодом. Якби снігу не було – становище було б набагато гіршим.

Біолог також відзначив, що зледеніння, яке через крижаний дощ утворюється на гілках дерев, може призвести до того, що гілки будуть ламатися і падати. Це дуже небезпечно для перехожих та автівок, які стоять під деревами.