Науково-дослідний інститут астрономії Харківського національного університету ім. Каразіна - під загрозою закриття. Про це в ефірі Українського Радіо Харкова
Інститут займається дослідженням Сонячної системи, тіл, що наближуються до Землі, далеких об'єктів у Всесвіті. За останні роки було відкрито декілька подвійних і потрійних астероїдів в Сонячній системі. З американськими колегами харківські науковці досліджували Марс за допомогою космічного телескопа «Габбл», знайшли новий вид напівпрозорих хмар, дуже високо в марсіанській атмосфері, які мають унікальні поляриметричні властивості.
За даними керівника інституту, зараз не вистачає грошей. Наука в університетах фінансується коштом конкурсів, які проводить Міністерство освіти та науки України. Каразінський університет подавав 24 проекти, але підтримали тільки чотири. З проектів, які не пройшли, - чотири астрономічних (дослідження Місяця, дистанційне зондування планет тощо). Через це довелося скоротити кількість працівників. З 20 співробітників, які були на кінець 2024 року, залишається половина.
На думку вченого, орієнтири на швидкий результат не завжди виправдані, необхідні інвестиції у фундаментальну науку.
«Ці фундаментальні дослідження зосереджені буквально в декількох лабораторіях, в декількох університетах. Якщо не давати хоча б мінімальну підтримку таким людям, то просто через деякий час не вдасться знайти цих вчених, які змінять галузь», - каже Кайдаш.
За його даними, лишається базове фінансування, але його недостатньо для підтримки наукових груп.
Також інститут зазнав збитків на мільйони гривень: під час окупації була розтрощена Чугуївська спостережна станція. Вона законсервована.
Зараз інститут шукає додаткову підтримку.
«Ми намагаємося співпрацювати із нашими закордонними колегами, зокрема з американськими астрономами, звертаємося і до європейської спільноти. Я думаю, що буде можливість влітку звернутися до керівництва Міжнародного Астрономічного союзу», - розказав Кайдаш.
Фото: Суспільне Харків/Олександра Новосел