У Харкові працює Східний регіональний центр координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Керівник центру Сергій Чебишев в інтерв'ю "Ґвара Медіа" розповів, куди слід звертатися по допомогу родичам полонених і зниклих безвісти, і яку роботу проводить центр, щоб повернути українських громадян додому.

З чого починається робота штабу з родичами військових

Усе починається з того, що родичі отримують від ТЦК повідомлення про зникнення людини, її загибель або полон. 

Ніхто не може точно стверджувати, що людина загинула, поки не знайдено тіло. Також без підтверджень не можна стверджувати, що людина потрапила в полон. У таких випадках Штаб тимчасово визначає людину як зниклу безвісти.

Після отримання повідомлення від ТЦК у Координаційному штабі рекомендують відразу звертатися до них.

"Ми не будемо ганяти людей у поліцію, СБУ або різні громадські організації. У нас є алгоритм дій, ми обов'язково проконсультуємо очно або телефоном", - каже Сергій Чебишев.

Як звернутися до Координаційного штабу

Зі Східним регіональним центром Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими можна зв'язатися кількома способами:

за номером 0-800-300-176 (працює з понеділка по п'ятницю з 10:00 до 16:00 включно);

за e-mail: koord.center.kharkiv@gmail.com; 

за адресою: м. Харків, вул. Космічна, 21 (прийом із 9:00 до 17:00).

Як працює Координаційний штаб

Родичі кожного військового можуть створити особистий кабінет, до якого матимуть доступ і працівники штабу. Родичі можуть доповнювати дані в особистому кабінеті актуальною інформацією, наприклад, отриманою від інших військовослужбовців, які повернулися з полону. Нерідко російські ТГ-канали розміщують фото полонених. Їх також можна використовувати. 

В особистому кабінеті рекомендується розміщувати:

  • фото хорошої якості;
  • антропометричні дані: зріст, вагу, довжину кінцівок;
  • інформацію про татуювання, шрами тощо. 

Усе це, кажуть у штабі, допомагає працювати перемовникам з питань обміну полоненими. 

Штаб проводить юридичний супровід сімей. Бувають ситуації, коли військовий із дружиною перебувають у цивільному шлюбі. Працівники штабу пояснюють, які соціальні гарантії жінка має в такому випадку. Часто родичі військових звертаються з приводу гарантій дітям від попереднього шлюбу. Штаб займаємося координацією між військовою частиною, ТЦК та соціальними службами. 

Важлива особливість роботи Штабу і регіонального центру: все, що стосується обмінів полоненими, переговорів, залучення нейтральних держав, політиків - це прерогатива Координаційного штабу, який розташований у Києві.

Скількох полонених із Харківської області повернули

За даними регіонального центру, з полону повернули 88 осіб із Харківської області. Але ці дані можуть дещо відрізнятися від фактичних, оскільки центр працює не з початку війни, а з грудня 2022 року. Загалом відбувся 51 обмін полоненими. Повернули з полону 3 135 жителів різних регіонів України.

Розголошувати дані про кількість жителів Харківської області, які зараз перебувають у полоні, у центрі не можуть: цією інформацією може скористатися РФ.

Виплати для сімей полонених і зниклих безвісти

Зниклий безвісти навіть після зникнення залишається на обліку у військовій частині, тому члени сім'ї мають право на отримання його грошового забезпечення та "бойових". Консультації з цих питань також можуть дати у Штабі.

Компенсації тим, хто повернувся з полону

Після звільнення полонений отримує одноразову виплату в розмірі 100 тис. грн. Він має право на щорічну допомогу за кожен рік перебування в полоні. Якщо людина досі не звільнена, щорічну допомогу може отримувати один із членів її сім'ї - за кожен рік полону. 

Однак сім'ї людей, які вважаються зниклими безвісти, таких компенсацій не отримують.

Чому краще не спілкуватися з полоненими

У Координаційному штабі стверджують, що не знають випадків, коли сім'ї самостійно допомагали повернутися своїм рідним із полону. Зайва некваліфікована активність навпаки може ускладнити повернення.

"Людина перебуває в полоні, і для росіян вона така сама, як і всі інші. І тут родичі або друзі починають у соціальних мережах поширювати інформацію про нього. З'ясовується, що він досить відома людина, робив багато корисного для країни, є патріотом України. Як ви вважаєте, краще йому стане в полоні? Звісно, стає менше шансів, що Росія його поверне, бо людина для них - як товар. Це тільки шкодить, тому ми застерігаємо від поширення будь-якої особистої інформації про людей у полоні", - роз'яснює Чебишев.

Але фіксувалися випадки, коли російські спецслужби намагалися використати родичів військовополонених.

Як утримують у полоні українських військових

За даними координаційного штабу, утримання українських військових у російському полоні не відповідає міжнародним нормам. Людей можуть піддавати тортурам, полонені не можуть листуватися і не отримують необхідну медичну допомогу.

Відомі випадки, коли людина до полону важила 100 кілограмів, а повернулася з вагою на 40 кілограмів меншою, з масою хронічних захворювань і психічними порушеннями.

Якщо полоненого судили в РФ

Деяких українських військовополонених у РФ судять і засуджують до 20-25 років позбавлення волі. У Штабі кажуть: це не означає, що полоненого не можна повернути. Були випадки, що такі військові також обмінювалися.

Чому затримують обміни

Згідно з Женевськими конвенціями, військовополонені можуть повертатися додому тільки після закінчення бойових дій. Але українська влада прагне повернути людей уже зараз. 3135 осіб за два роки, вважають у Штабі, - це досить високий показник. 

Повернення полонених і шахраї

У Координаційному штабі закликають не відгукуватися на пропозиції третіх осіб про допомогу в поверненні полонених - особливо, якщо за це просять гроші. Становищем родичів полонених можуть скористатися шахраї. 

Обміни відбуваються тільки за участю офіційної української влади, і ніякі треті особи в цьому брати участь не можуть.

Чому не рекомендують виходити на зв'язок із полоненими

У Координаційному штабі також розповіли, що російські спецслужби можуть використовувати родичів полонених. Є випадки, каже Чебишев, коли дружині дають по відеозв'язку поговорити з чоловіком, а той просить: "Зроби щось, щоб мене витягнути звідси". Жінка починає отримувати від російських спецслужб завдання - наприклад, зняти позиції військових в обмін на чоловіка. Таким чином росіяни намагаються вербувати нових агентів. У Штабі радять не піддаватися на такі пропозиції. Це не допоможе повернути людину з полону, оскільки таким питанням займається тільки офіційна українська влада в рамках обмінів, але нашкодить країні.

Полоненого повернули. Що далі?

Існує алгоритм адаптації тих, хто повернувся з полону. Таких людей спочатку супроводжують у певне місце. Вони отримують телефон із номерами родичів, медичну допомогу, харчування. 

Мінімум місяць звільнені з полону перебувають на реабілітації. Коли людина почувається краще, то може потроху повертатися до нормального життя, але під медичним наглядом. Колишні полонені, які приходять до Штабу, розповідають, що їм дійсно допомагає реабілітація.