У Харкові може продаватися мертва риба з Каховського водосховища, повідомили у Держпродспоживслужбі.

6 червня російські війська зруйнували греблю Каховської ГЕС. Затопленими виявились десятки населених пунктів. У Дніпро вилилося близько 150 тонн машинної олії, є ризик витоку ще понад 300 тонн. У водойми потрапило багато небезпечних для здоров'я речовин: насамперед, це хімікати та збудники інфекційних хвороб із розмитих водою кладовищ, вбиралень, сміттєзвалищ.

Внаслідок падіння рівня води масово гине риба. Мор розпочався у Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Дніпропетровській областях. Ця риба може містити збудників інфекційних захворювань, паразитів чи небезпечні хімічні речовини, вважають у Держпродспоживслужбі. Загиблу або вмираючу рибу неможливо зробити безпечною для споживання.

Така риба через недобросовісних продавців може потрапити на ринки Харкова та області. У Держпродспоживслужбі наполягають на запровадженні повної заборони на продаж будь-якої риби (живої чи в'яленої) у місцях стихійної торгівлі у Харківській області. Обласне управління Держпродспоживслужби направило листа до поліції з проханням не допускати продажу риби на стихійних ринках.

Жителям Харкова та області рекомендують взагалі не купувати зараз риби на стихійних ринках. Дозволено їсти лише ту рибу, яка пройшла ветеринарно-санітарну експертизу.

Варто звертати увагу на зовнішній вигляд риби. Не можна продавати живу та охолоджену рибу:

  • з каламутним слизом;
  • із кислуватим запахом;
  • з тьмяною лускою;
  • з каламутними запалими очима.

Не можна купувати вчорашню чи позавчорашню рибу. Термін зберігання та реалізації живої риби при температурі води в ємності +11-15 градусів навесні та влітку не може перевищувати 24 години (восени та взимку термін зберігання вдвічі більший – до 48 годин).

Про ризики, які несе руйнування греблі Каховської ГЕС здоров'ю людей, розповів харківський лікар Євген Комаровський. За його оцінкою різко зростають ризики поширення кишкових захворювань.