Колишня власниця перукарні стала сапером та шукає міни у Харківській області. Історію Ганни Кошмай з Краматорська розповіло “Суспільне”.

Ганна Кошмай працює розміновувачкою майже рік. Вона пройшла тренінг з інструкторами міжнародної гуманітарної організації The Halo Trust. Уже близько двух місяців сапери організації перевіряють бази відпочинку на узбережжі Печенізького водосховища в Харківській області. Територія площею сім гектарів півроку була під контролем військ РФ.

Освоїти нову професію Ганну мотивувало те, що у країні йде війна: сидіти вдома склавши руки вона не могла. Курс демінера освоїла швидко; каже, що головне - це дотримуватись правил безпеки.

Ганна розказала, що розмінування для неї – не тимчасова робота: вона й надалі планує працювати саме в цій сфері та прагне кар’єрного зростання. 

За її словами, робота сапера - складна, але цікава. За день демінерці вдається пройти близько трьох метрів уперед. Багато залежить від погодних умов - зокрема, від того, чи є дощ.

На розмінуванні працює також її чоловік. Скоро до них має приєднаєтися й батько Ганни.

Михайло Білецький став демінером, прочитавши оголошення в інтернеті. До війни він працював майстром цеху на Вовчанському м’ясокомбінаті. Через війну втратив роботу (Вовчанськ понад півроку був окупований). Разом із родиною евакуювався до Харкова.

Михайло працює на розмінуванні другий тиждень. Каже, що перекваліфікувався швидко. Його батько був мисливцем - від нього Михайло навчився вичікувати, висиджувати, видивлятися.

Робота сапера вимагає бути дуже скрупульозним, каже Білецький. Першочергово проводиться візуальний огляд - не менш ніж на 60 сантиметрів. Далі використовують щуп: досліджується кожен міліметр, кожна травинка, щоб не натрапити на розтяжку.

У команді працює 26 демінерів. За словами керівника групи розмінування Дениса Федана, усі працівники організації є мешканцями України. Навчальні тренінги для них тривають 25 днів, після чого учасники складають іспит.

Розмінування баз відпочинку – робота дуже складна, бо тут тривалий час перебували російські війська, які все навкруги замінували. 

За словами Федана, росіяни боялися наступу українських військових по кризі через водоймище й через дамбу. Тому вони замінували лісосмугу біля баз. Мінування проведено в шаховому порядку. Знаходять винятково гранати різних типів - РГО, РГН, Ф-1 і РГД-5.

Складність в тому, що часто ці гранати - без запобіжника і скоби. Це значить, що вони мали вибухнути, але з якихось причин не вибухнули. Після виявлення таких гранат на місце викликають спеціалістів ДСНС.

The HALO Trust - це найбільша міжнародна організація, яка займається розмінуванням і працює в країнах, де відбувалися або на теперішній час відбуваються бойові дії. На Харківщині працює з листопада 2022 року. За майже півроку перевірено понад 1000 гектарів у Чугуївському і Лозівському районах та в Балаклійській громаді. Виявлено 1500 мін. 

9b81f2008a1b2c13 558516a98731cf4a bdfc097312537cbd bf500cf242a48e57 d5e8249cdf941c94 e0c7cc62a1afb016