Фільм "20 днів у Маріуполі" харків’янина Мстислава Чернова отримав "Оскар" у номінації "Найкращий повнометражний документальний фільм". Церемонія нагородження пройшла у ніч на 11 березня.

"Оскар" вважається найпрестижнішою нагородою у світі кіно. Премія заснована в США і вручається з 1929 року, в номінації "Найкращий повнометражний документальний фільм" - з 1943 року.

"Це перший «Оскар» в українській історії. Це честь для мене. Але, напевно, я перший режисер в історії, який, скаже, стоячи на цій сцені: я хотів би, щоб цього фільму не було. Я хотів би, щоб Росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окуповувала наші міста. Я б віддав цю нагороду за те, щоб Росія не вбивала десятки тисяч моїх співвітчизників-українців, звільнила всіх українських військових і цивільних, які в полоні. Але я не можу змінити історію. Я лише можу нагадувати, що не можна забувати тих, хто помер у Маріуполі, в інших українських містах, чиє життя забрала ця війна Але ми всі разом. Ми повинні переконатися, що історія буде записана правильно. Кіно формує спогади, спогади формують історію. Дякую всім! Слава Україні!!" – сказав Мстислав Чернов у своєї промові.

Битва за Маріуполь тривала з 24 лютого до 20 травня 2022 року. За оцінками ООН, у місті внаслідок воєнних дій пошкодили і зруйнували до 90% житлових будівель і до 60% приватних будинків. ВВС із посиланням на українську владу повідомляло, що в місті загинуло 25 тис. осіб, із яких 5-7 тис. - під завалами розбитих будівель. Наразі Маріуполь тимчасово окупований РФ.

Стрічка "20 днів у Маріуполі" розповідає про перші тижні бойових дій у Маріуполі. Над фільмом працювали режисер і фотограф Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолітка та продюсерка і журналістка Василиса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок війни в місті. За цей фільм колектив авторів уже отримав Пулітцерівську премію.