У Харкові та області можна буде отримати компенсацію за зруйноване житло. Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроект №7198, у якому пояснюється, кому саме і на яких підставах передбачено компенсацію.

Хто отримає компенсацію?

Право на компенсацію мають люди, які лишилися без житла через бойові дії.

Згідно із законом, втрачене житло - це:

  • квартири у багатоквартирних будинках;
  • кімнати у гуртожитках;
  • будинки садибного типу;
  • садові та дачні будинки;
  • об'єкти будівництва, в яких побудовано опорні та зовнішні конструкції.

Гаражі, склади, офісні та інші нежитлові приміщення до списку не входять, одержати за них коменсацію – не можна.

На компенсацію мають право лише:

  • фізичні особи;
  • об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).

Фізичні особи, які мають право на компенсацію, - це:

  • власники зруйнованого житла;
  • особи, які сплатили будівництво житла, навіть якщо житло ще не було прийнято в експлуатацію;
  • члени житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які купили житло, але ще не оформили право власності на нього;
  • спадкоємці трьох зазначених вище категорій.

У пріоритеті - багатодітні сім'ї, особи з інвалідністю І та ІІ груп та учасники бойових дій. Їм обіцяють компенсацію насамперед.

Кому у компенсації відмовлено?

За зруйноване житло, яке знаходиться на територіях, тимчасово окупованих до 24 лютого 2022 року, не платитимуть. Це території окремих районів Донецької та Луганської областей та Криму.

Права на компенсацію не мають люди із списків санкцій, люди із судимістю за скоєння злочинів проти основ національної безпеки та їхні спадкоємці.

Також компенсація не належить юридичним особам.

Що обіцяють дати?

Передбачено такі варіанти компенсації:

  • перерахування на рахунок грошей, які можна використовувати тільки для будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку;
  • сертифікат, який дозволяє купити в картиру або будь-яке інше житло або оплатити квартиру в будинку, що будується.

Житло можна купити не лише в тому місті чи селі, де воно перебувало до руйнування, а й у будь-якому іншому населеному пункті країни. Одержувач компенсації повинен сам шукати та обирати квартиру чи будинок.

Якщо державної компенсації не вистачить на купівлю квартири чи будинку, то власник сертифікату може доплатити свої гроші. Якщо ж нове житло коштує менше від суми, визначеної в сертифікаті, то власник сертифікату може претендувати на отримання різниці.

Як отримати компенсацію?

Перший крок до отримання компенсації - подання заяви до спеціальної комісії (повна назва - Комісія з розгляду питань про надання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна в результаті бойових дій, терористичних актів, диверсій, викликаних військовою агресією Російської Федерації).

Зробити це можна:

  • онлайн через портал "Дія";
  • у ЦНАПі;
  • в управлінні соцзахисту населення;
  • у нотаріуса.

Разом із заявою потрібно надати документ, що підтверджує право власності на житло, або фінансування будівництва житла, або членство у житлово-будівельному кооперативі. У разі подання заяви спадкоємцем необхідний документ про смерть власника.

Якщо зруйноване житло перебуває у спільній власності, заява може подати один із співвласників.

Заяву слід розглянути протягом 30 днів.

Наступні три кроки:

  1. огляд зруйнованого житла спеціалістами;
  2. визначення суми компенсації;
  3. рішення щодо надання компенсації.

Розмір компенсації визначатиметься у кожному випадку індивідуально, залежно від площі знищеного житла та вартості одного квадратного метра.

Якщо житло знаходиться в районі бойових дій або на території, що тимчасово окупована після 24 лютого 2022 року, термін розгляду заяви та прийняття рішення може бути продовжений ще на 30 днів. Але очевидно, що в цьому випадку довести руйнування житла буде непросто через відсутність доступу до нього.

Власник житла може зв'язатися із сусідами або знайомими, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. Якщо вони підтвердять, що житло знищено чи пошкоджено, можна розпочинати процес підготовки до отримання компенсації. Проведення фото- та відеофіксації руйнувань бажано, але необов'язково.

З більшістю окупованих міст та сіл майже немає зв'язку, деякі з них повністю знищені. Люди, що врятувалися, зможуть подати заяву на компенсацію тільки після звільнення цих територій.

Звідки гроші?

Число громадян, чиє житло зруйноване, може обчислюватися сотнями тисяч. Де брати гроші на компенсацію?

У Кабміні повідомили про наявність близько 17 мільярдів гривень заарештованих активів російських банків. Ці гроші у 2022 році надійшли до Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.

Також у Кабміні повідомили, що працюють з міжнародними партнерами, щоб:

  • прискорити процес передачі заарештованих російських активів там;
  • залучити кредитні кошти на компенсації.

Законодавці запевняють, що гроші постраждалим заплатять за рахунок репарацій від РФ.

Терміни отримання заарештованих там активів і репарацій від РФ на даний момент не можуть бути названі з об'єктивних причин. Рішення ні за першим, ні за другим пунктом ще не ухвалено.

Ухвалений Радою закон має підписати президент. Він набуде чинності за два місяці з дня його офіційного опублікування.

Скільки у Харкові претендентів на компенсацію?

За даними мера Харкова Ігоря Терехова, у місті пошкоджено 4,5 тис. будівель. Більшість із них – житлові. 1,5 тисячі будинків постраждали від прямих влучень снарядів. Близько 500 будинків відновити не можна. Без житла залишилося 150 тисяч людей.