Як обрати якісні сонцезахисні окуляри?

Чи знали ви, що понад 90% усіх випадків втрати зору з віком пов'язані саме з впливом ультрафіолетового випромінювання? А все тому, що небезпечні UVA- й UVB-промені роками можуть пошкоджувати макулу й сітківку ока. До того ж, таку хворобу очей, як катаракта, у 50% випадків викликає саме ультрафіолет.

Ось чому якісні сонцезахисні окуляри — надважливі для збереження зору. У цій статті ми розкажемо, якими бувають лінзи з сонцезахистом і на що звертати увагу, обираючи окуляри від сонця у магазині.

Чому важливий захист від ультрафіолету?

Сітківка й макула, відповідальна за гостроту зору, — саме ті зони ока, що найбільш чутливі до різних типів ультрафіолету. Це означає, що тривалий вплив невидимого випромінювання загрожує дегенерацією сітківки й навіть сліпотою.

UVA-промені викликають фотостаріння й зморшки. А потрапляючи до сітківки ока, провокують макулярну дегенерацію. Крім того, тривалий вплив цих променів веде до помутніння кришталика та викликає катаракту.

Коротші UVB-промені в основному поглинаються зовнішнім шаром шкіри, проте вони також шкодять очам, викликаючи сонячний опік рогівки, відомий як фотокератит. Крім того, UVB-промені загрожують наростанням тканини на рогівці, що веде до астигматизму й інших проблем із зором.

Тому окуляри, які максимально блокують UVA- та UVB-промені, дуже важливі для збереження зору. А в деяких магазинах, як, до прикладу, Оптика Люксор, можна навіть скористатися консультацією офтальмолога, вибираючи окуляри від сонця.  

Чи має значення поляризація лінз?

Довгі тонкі кристали у поляризованих лінзах діють як фільтр, блокуючи світлові промені перпендикулярного напрямку. Це означає, що поляризація лінз у сонцезахисних окулярах нейтралізує відблиски від поверхонь, як вода, сніг чи асфальт. А тому такі окуляри — ідеальний вибір для водіїв чи гірськолижного спорту.

Поляризовані лінзи захищають сітківку та інші важливі структури ока від перегрівання та ушкоджень. Тому наявність такого покриття значно підвищує захист очей та комфорт під час користування такими окулярами.

DdaTWpSWe3HTHO7Y2-i8PYhd2gmB6kTSu6WI0awkAe0L3vRJa5X_ImvNWUwtX9kHXdJy--1YB3IEHWw2pCItQm2xZvfZLtIvTNZF1LDKlgeijsd9AiTrUaBkrg68cP5VX9WTYMXIGcs4eN-M-W6IJSw

Як обрати категорію затемнення?

Категорія затемнення сонцезахисних окулярів визначає, скільки світла проходить через лінзи. Категорія 0 пропускає 80-100% світла до ока, в той час як категорія 4 — лише 3-8%. Чим вища категорія, тим темніші лінзи.

Загалом виділяють п'ять категорій затемнення.

  • Лінзи 0 категорії пропускають 80-100% світла. Вони підходять для похмурих днів та людей з високою чутливістю до світла навіть у хмарну погоду.
  • Окуляри з лінзами 1 категорії пропускають 43-80% світла. Їх можна вибирати для щоденного користування за умов слабкого або середнього освітлення.
  • Лінзи 2 категорії здатні пропускати 18-43% світла та знадобляться для яскравих сонячних днів.
  • Лінзи 3 категорії пропускають 8-18% світла. Це найпоширеніший тип лінз для сонцезахисних окулярів, який дає хороший UV-захист за більшості умов.
  • Й, нарешті, лінзи 4 категорії пропускають найменше світла — усього 8%. Це найтемніші лінзи, що підійдуть для екстремального УФ-світла, як катання на лижах чи сноуборді.

Чи важливий колір лінз?

Колір лінз сонцезахисних окулярів впливає на контрастність і чіткість бачення за різного освітлення. Наприклад, така властивість, як фотохромність, автоматично адаптує лінзи до різних умов освітлення.

Сірі, коричневі або зелені лінзи забезпечують природне сприйняття кольорів. Мідні, коричневі чи помаранчеві — підвищують контраст.

Сам лише колір лінзи не захищає від ультрафіолету, проте поляризовані лінзи будь-якого кольору блокують відблиски й покращують чіткість бачення.

Який матеріал лінз обрати?

Матеріал лінз для сонцезахисних окулярів передусім залежить від потреб та вподобань. Якщо потрібне дуже чітке оптичне зображення й неважлива вага й вартість окулярів, то скляні лінзи стануть хорошим вибором. Якщо ж важливі легкість, міцність і стійкість до ударів — полікарбонатні лінзи відмінний варіант.

Такі лінзи легкі та стійкі до ударів, але можуть подряпатися. Скляні ж — стійкі до подряпин та дають чіткіше зображення, проте важчі й можуть розбитися під час падіння. Також вони дорожчі за полікарбонатні. 

Разом з тим, обидва матеріали однаково добре захищають очі та максимально блокують УФ-випромінювання.

Як перевірити якість окулярів у магазині?

Не радимо купувати сонцезахисні окуляри на ринках та магазинах, які не можуть надати сертифікат про якість окулярів та їхні характеристики захисту. Натомість у таких магазинах, як Оптика Люксор можна вибрати оригінальні сертифіковані окуляри відомих брендів.   

Купуючи окуляри із сонцезахистом, варто перевірити кілька важливих моментів.

  • Наявність сертифікату якості на відповідність європейським стандартам EN 1836. Це означає, що окуляри пройшли всі обов’язкові лабораторні випробування.
  • Класифікацію за захисними властивостями — від 0 до 4. 
  • Міцність та якість матеріалу лінз і деталей. Лінзи не повинні тріскатися чи дряпатися навіть після удару.
  • Наявність захисного покриття, наприклад поляризації.

Переконайтеся, що окуляри не спотворюють об’єкти та не мають видимих дефектів. Тільки сертифіковані окуляри гарантують здоров'я очей. 

Як часто потрібно змінювати окуляри?

Це залежить від того, наскільки добре ви доглядаєте за своїми окулярами для захисту від  сонця. Якщо вони подряпані або пошкоджені, їх варто замінити. 

Якщо ви користуєтеся окулярами 1-2 рази на тиждень — їх можна носити до 2 років.

За щоденного користування краще міняти окуляри щороку. Це пов'язано з природнім старінням матеріалів і втратою захисних властивостей.

Якщо ж ви користуєтеся окулярами щодня, багато годин перебуваючи на сонці, їх потрібно міняти 2 рази на рік або навіть частіше.

І, насамкінець, якщо лінзи окулярів пошкодились, їх не варто використовувати. Адже якість такого захисту — вже втрачена.