Без губок неможливо обійтися на будь-якій кухні. Але чи правильно ви їх обираєте? У цьому гіді розповімо про те, які з них якісно зможуть відмити скло та фарфор, а які впораються з забрудненнями без спеціальних засобів. Розберемо переваги різних губок для миття посуду, дамо рекомендації щодо догляду за ними.

Поролонові губки

Такі вироби можна придбати на сайті магазину Аврора. Саме їх купують найчастіше, причому великими пакунками. Серед плюсів:

  • низька ціна;

  • універсальність;

  • структура матеріалу, яка сприяє гарному піноутворенню.

Поради: міняйте губку з поролону не рідше, ніж раз на тиждень. Вона добре утримує вологу, а бактерії таке середовище дуже люблять. Щоб боротися з мікроорганізмами, відправте її в посудомийку або періодично тримайте в окропі чи оцтовому розчині.

Губки з целюлози

Універсальний варіант, для якого характерне оптимальне співвідношення ціни та якості. Такі вироби підходять для миття посуду, сантехніки, кухонної мийки та інших поверхонь. Переваги:

  • виготовляються з натурального матеріалу;

  • швидко висихають;

  • термін служби більший, ніж у поролонових аналогів;

  • утворюють хорошу піну.

Поради: раз на тиждень потрібно дезінфікувати в мікрохвильовій печі або мити в посудомийній машині. Крім того, целюлоза повністю розкладається. Отже, такі вироби можна викидати разом із харчовими відходами.

Силіконові губки

Останнім часом вважаються найпопулярнішими аксесуарами для кухні. Вироби з силікону, особливо ті, що з ребристою поверхнею, незамінні, якщо потрібно помити сковороду з чутливим до пошкоджень покриттям, помити овочі або навіть почистити картоплю. Зауважимо, що на цьому переваги силіконових губок не закінчуються. В них не розмножуються мікроби, вони не вбирають сторонніх запахів, відрізняються довговічністю.

Порада: за допомогою вологого силіконового виробу добре збирати шерсть з дивану, відмивати раковину від залишків зубної пасти, а також можна почистити косметичні пензлі, повернути чистоту дитячим шкарпеткам та колготкам без затирання руками.

Губки з рослинним волокном

Ідеально відмивають скляний та порцеляновий посуд. Якщо у вас є хоч один сервіз, який потребує делікатного поводження, без таких виробів не обійтися. У деяких із них сторони відрізняються. Одна є твердою, що дозволяє ретельно змивати забруднення. Друга – ворсова, застосовується для м'якого очищення. Переваги:

  • для виготовлення використовується природний матеріал;

  • добре відмиваються келихи та порцелянові тарілки (до блиску, без розводів);

  • щоб очистити губку, достатньо її випрати.

Поради: обов'язково періть такі вироби після кожного застосування при температурі до 40 градусів. Ополіскувачем користуватися не треба. Якщо дотримуватися цих рекомендацій, то прослужать довго.

Форми та розміри: на що звернути увагу

Як правило, визначаються їхнім призначенням, хоч і винятків буває багато. Класика – товстенький прямокутник з абразивною стороною. Зручно тримати та зберігати. Круглі підходять для миття мисок та глибокого посуду. Будь-яка інша форма призначена насамперед для того, щоб на губку було приємно дивитися. Силіконові, наприклад, можуть бути представлені у вигляді серця, зірки, яблука, причому їхня функціональність від форми не залежить.

Як зберігати кухонні губки

Точно не на дні раковини, де може затриматись вода. Подбайте про спеціальні гачки та тримачі з отворами. У такому разі вода не залишається, вироби швидко висихають, тому не стають вмістилищем шкідливих мікроорганізмів.

 

Як часто міняти кухонні губки

Звичайні поролонові вироби варто змінювати щонайменше раз на тиждень. Швидко вимити та висушити їх досить складно, тому бруд накопичується. Вироби з целюлози прослужать значно довше — 30–60 днів. Тканинні, а також із рослинного волокна зберігають свої характеристики протягом певної кількості циклів прання (до 60). Головне — дотримуватися рекомендацій щодо догляду за ними, про які вже розповіли вище.

Універсальної губки для миття посуду поки що не придумали. Кожна має свої сильні сторони та певне призначення. Вибирайте потрібну з урахуванням наявного посуду в будинку, свого бажання заощадити або користуватися екологічно чистими товарами.