Ще один пам'ятник можуть знести у Харкові. Мова про скульптуру, що символізує дружбу українського та російського народів. Активісти-деколонізатори закликають демонтувати її.

Пам'ятник встановлено біля Харківського мосту. Цей міст відомий із другої половини XVIII століття. Він неодноразово реконструювався. Останній ремонт проводився 1954 року. Тоді виповнилося 300 років Переяславській раді – зборам запорозьких козаків, лідером яких на той момент був Богдан Хмельницький. У радянській історичній традиції ця подія трактувалася як возз'єднання України з Росією. На честь ювілею в'їзд на міст із західного боку прикрасили пам'ятником із двох фігур в одязі, стилізованому під костюми українського козака та російської служивої людини середини XVII століття.

Російська агресія, що розпочалася у 2014 році, та повномасштабне вторгнення РФ у 2022-му остаточно дискредитували ідеї про російсько-українську дружбу.

Після лютого 2022 року в Україні розпочався процес тотальної дерусифікації. Демонтуються пам'ятники, що стосуються історії та культури Росії, а також до радянського періоду.

21 квітня 2023 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін до закону України "Про географічні назви" щодо деколонізації топонімії та впорядкування використання географічних назв у населених пунктах України" (законопроект №7253).

Ще до ухвалення закону в Харкові було демонтовано деякі пам'ятники, пов'язані з російською культурою чи радянським періодом, - Пушкіну, Миколі Островському, Миколі Тихонову. З назви драмтеатру забрали ім'я Олександра Пушкіна.