Своєю появою шоколад завдячує індіанцям мая, які подрібнювали какао-боби, додавали воду й отримували гіркий напій. Серед європейців першими його спробували іспанці. У XVII столітті до шоколаду, який спочатку був рідким, почали додавати молоко та цукор. У 20-х роках ХІХ століття голландський хімік Конрад Йоханнес ван Хаутен отримав патент на дешевий і простий спосіб отримання масла какао, тоді й з’явився твердий шоколад.

Термостабільний шоколад — винахід XX століття. Це справжній кондитерський шоколад, створений спеціально для випічки, адже такий шоколад не горить і не тане за високих температур, а стає м’яким і ніжним, зберігаючи приємну консистенцію і після охолодження готового виробу. Шоколад для випічки дуже смачний та ідеально підходить для роботи навіть кондитера-початківця. Палички з такого шоколаду використовують як начинку для круасанів та рулетів. Термостабільні краплі з шоколаду використовуються для наповнення та декору кексів, мафінів, тортів, різноманітних десертів, хлібобулочних виробів тощо.

Навіщо темперувати шоколад

Темперований шоколад:

  • Не тане в руці, тому його використовують для виготовлення різноманітних елементів декору, цукерок, скульптур і глазурування.
  • Має правильну, однорідну та стабільну структуру, що дуже важливо для створення різноманітних виробів із шоколадом. Він також не кришиться під час розламування.
  • Швидко застигає та кристалізується, що дуже зручно для створення декору, покриттів, цукерок.
  • Ідеально блищить (за умови використання гладких форм).
  • Стискається під час застигання, тому легко виймається з форми.

Як темперувати шоколад

Якщо нагрівати чи охолоджувати шоколад, не регулюючи температуру, какао-масло почне кристалізуватися. Щоб запобігти цьому, шоколад піддають темперуванню. Завдяки цьому методу масло какао набуває потрібної кристалічної структури. Готовий продукт довго зберігає свої блиск і текстуру.

Ідеальна температура плавлення шоколаду становить ​​40–45 °C. Важливу роль у цьому процесі відіграє перемішування. Воно дає кристалам масла какао можливість набувати стабільної форми.

Процес темперування шоколаду складається з кількох етапів:

  1. Дві третини розплавленого шоколаду виливають на холодний мармуровий стіл (температура в приміщенні має становити приблизно 20 °C).
  2. Шоколад розмазують по столу протягом деякого часу за допомогою шпателя чи скребка.
  3. Це продовжують робити доти, доки шоколад не почне густіти. Під час стікання шоколаду зі скребка мають утворюватися піки.
  4. Перекристалізований шоколад вливають назад у посуд із залишками розплавленого шоколаду та перемішують до отримання однорідної суміші.
  5. Тепер шоколад готовий до подальшого застосування.

Важливо щоразу проводити експрес-тест, щоб перевірити, чи правильно протемперовано шоколад. Це допоможе уникнути розчарування наприкінці приготування. Для цього шматочок пергаменту занурюють у розтоплений шоколад і кладуть його на стіл.

Якщо шоколад правильно протемперували, він почне кристалізуватися протягом 2–5 хвилин. У результаті блискучий розплавлений шоколад застигатиме і ставатиме рівномірно матовим.

Якщо через п’ять хвилин у шоколаді не спостерігається жодних змін, найімовірніше, було порушено техніку темперування чи в робочому приміщенні занадто висока температура, що заважає правильній кристалізації шоколаду.

Якщо на шоколаді починають з’являтися плями чи смуги, це також означає, що техніку темперування було порушено. У такому разі шоколад потрібно знову розтопити й заново його темперувати. Шоколад можна темперувати стільки разів, скільки це необхідно.

До найпоширеніших помилок під час темперування шоколаду належать:

  • надмірне нагрівання шоколаду (це призводить до того, що він згортається грудочками);
  • недостатнє нагрівання шоколаду, у результаті цього він розплавляється неповністю;
  • повільне охолодження шоколаду;
  • використання неякісної сировини.

Який шоколад підходить для темперування

Темперувати звичайний шоколад з магазину можливо, але за умови, що в його складі немає додаткових рослинних жирів, барвників, топінгів у вигляді горіхів, сухофруктів тощо. І звичайно ж, не можна використовувати пористий шоколад.

Для темперування краще купити кондитерський шоколад. Секрет його дивовижних властивостей полягає у зниженому вмісті в ньому масла какао. Зате він містить багато твердих складових, що роблять його менш текучим.

Існує білий, молочний і темний термошоколад, який зберігає оригінальні смакові якості за будь-яких умов. Найпопулярнішим вважається темний — завдяки його насиченому смаку й універсальності застосування.

Де можна купити якісний термостабільний шоколад

Висока якість інгредієнтів — головний секрет успіху кулінара. Фудсервіс BESTWAYFOODS пропонує шоколад від перевіреного бельгійського виробника Callebaut, який обирають кращі кондитери світу.