В рамках підготовки читачів до можливих проблем з електрикою в минулій публікації ми обговорили генератори. Зараз, в період підготовки до справжніх холодів, поговоримо про більш важливу штуковину - про буржуйку.

Чому буржуйка важливіша за Генератор? Все дуже просто. Без світла прожити якось можна. А ось без джерела тепла в зимовий час в наших широтах – ніяк. А централізовані джерела тепла, такі як центральне опалення або електрика, в умовах війни можуть виявитися недоступними або працювати з перебоями.

Зрозуміло, якщо ваш будинок забезпечений якимись пристроями індивідуальної теплогенерації, Ви цих проблем уникнете. Але якщо немає, то буржуйка – мабуть, найпростіший і перевірений гаджет, який не дасть замерзнути.

Для початку про те, яку буржуйку купувати. Виробники люблять вказувати метраж, який може опалити конкретний пристрій, але це - повна нісенітниця. Набагато залежить від того, з чого зроблені стіни вашого житла, від конфігурації кімнат, від того, як і чим ви будете топити, і так далі. Автор, виходячи зі свого досвіду, пропонує керуватися таким методом. Подивіться на відповідну за розміром, зовнішнім виглядом і ціною модель буржуйки і уявіть собі, що перед вами... масляний обігрівач з такою ж приблизно площею поверхні, що віддає тепло. Потім уявіть собі, що температура цієї віддає тепла поверхні буде в півтора, а то і в два рази вище, ніж у обігрівача. Так в своїй уяві ви зможете приблизно оцінити, що вам потрібно.

Тільки при цьому не варто забувати, що буржуйка - це все ж штука, так би мовити, «аварійна», якою ви, швидше за все, не будете користуватися місяцями. І було б непогано мати можливість демонтувати її навесні, а ще краще - назавжди без шкоди для зовнішнього вигляду житла. До того ж підтримувати 20 градусів у всіх приміщеннях може і не варто. Досить мати, наприклад, добре протоплену вітальню, а 16 градусів в спальні – це все ж не кінець світу. Загалом-вибір за вами, але перегинати палицю з розмірами не варто.

Відносно до того, чавун або метал – тут теж однозначної відповіді немає. Чавунні буржуйки довше тримають тепло, тобто трохи більш економічні. Естетично вони зазвичай виглядають досить стильно і вінтажно. Зате вони важкі і в разі чого – практично не підлягають ремонту. До того ж - в рази дорожче своїх звичайних металевих аналогів.

Тепер про найскладніше-про встановлення. Звичайно, будь-який інспектор з пожежної безпеки прийде в жах від ідеї встановити джерело відкритого вогню в квартирі. Але діватися нам нікуди. У нинішніх умовах вже не до правил пожежної безпеки, але пам'ятати про них все ж варто. По-перше, під буржуйку краще покласти металевий лист, який повинен виходити за габаритні межі вашої грубки мінімум на 30 сантиметрів. Крім суто протипожежних заходів, цей лист допоможе зберегти підлоги, тому що буржуйка, особливо чавунна, важить дуже чимало, а вм'ятини на паркеті нікому не потрібні.

Лист цей краще пофарбувати вогнетривкою фарбою. Тільки не тієї, що вважається «вогнетривкої» в будівельних супермаркетах. Є спеціальні фарби для печей, мангалів і камінів, їх виробляють в тому числі в Україні. Автор не буде робити рекламу - ви самі можете погуглити і почитати відгуки. Фарбу таку краще купити. Тому що цілком можливо, вам доведеться фарбувати ще й витяжну систему, про яку трохи пізніше. А може, і саму буржуйку, тому що деякі виробники для зниження ціни і з міркувань «нехай господар сам підбирає колір, який йому підходить» не фарбують свою продукцію.

Друге "Протипожежне правило" - відстань від буржуйки до меблів або інших предметів, які можуть спалахнути, має бути не менше півметра. Тобто при плануванні її розміщення варіант "поставимо між шафою і тумбочкою з телевізором" - категорично не підходить. Пояснювати, чому - думаю, не потрібно.

Тепер про самому захоплюючому - витяжну систему. 90% часу, витраченого на установку буржуйки, у вас займе вибивання отвору в стіні і очищення квартири від пилу і будівельного сміття. Так що перфоратор вам в руки, захисну клейонку, яку використовують для збереження меблів при фарбуванні стін, і пилосос. Робити отвір краще якомога ближче до стелі. Справа не тільки в тому, що так буде краще тяга, а ще й в тому, що витяжна труба теж буде нагріватися і служити ще однією поверхнею, що віддає тепло.

Що до конфігурації витяжної системи, то тут важливо розуміти, що ту саму тягу, яка не дасть вам учадіти, створює не форма труби, а перш за все її діаметр, чистота і різниця температур між «камерою згоряння» і вулицею.

Далі все просто. Товщину труб вам задасть виробник витяжним отвором буржуйки. Яким воно буде, такі труби вам і потрібні. Крім того, вам знадобляться куточки для з'єднання труб під кутом, заслінка, Т-подібний куточок для збору конденсату і хомути. Втім, хомут може знадобитися всього один для надійного закріплення самого «відповідального» місця – де з'єднується ваша витяжка з буржуйкою. Все це підбирається в магазині або на ринку під конкретний діаметр, а потім просто збирається як конструктор – деталі досить щільно вставляються одна в іншу. Втім, якщо система ваша вийшло хлипковатой, можна підстрахуватися звичайними «блішками», які використовують для з'єднання металевих профілів. Як це виглядає, можна без зусиль знайти в Інтернеті; там же є купа порад і відео по монтажу витяжних систем.

Описане вище стосується тільки самих ходових систем з нержавійки або оцинковки. Друга дешевше, але менш довговічна. Ви можете заперечити, що у вашого дідуся «оцинковка вже 100 років стоїть» - і будете праві. Якщо зможете щось спорудити з дідусевої оцинковки - честь вам і хвала. Але зараз фахівці, на жаль, скаржаться на якість сучасних оцинкованих виробів, тому все ж краще зупинитися на нержавійці.

Втім, і у неї є проблема, яка комусь може здатися критичною - естетична. Труби з нержавіючої сталі – це сяючий металік, який вписується далеко не в будь-який інтер'єр. Так що цілком може виникнути необхідність їх пофарбувати. Ось тут-то вам і стане в нагоді вогнетривка фарба, яку ви купили для фарбування металевого листа. Тут є один момент: фарбування нержавійки – ті ще танці з бубном, тому що поверхня занадто гладка, і краще її зашкурить. До того ж вогнетривка фарба сохне швидко, але при нагріванні має властивість деякий час виділяти характерний аромат. Автор вийшов з положення так: зібрав буржуйку і витяжну систему на вулиці, все це пофарбував, протопив буружуйку і витяжну систему там же, протримав на вулиці ще добу і тільки потім монтував систему вже на місці. Ніяких сторонніх запахів не було.

Тепер пару слів про ціни. Буржуйка вам обійдеться в суму від 4000 гривень. Стелі цін у цих виробів немає. Все залежить від матеріалів, розмірів і естетичних уподобань. Витяжна система з нержавійки коштує 2000-3000 гривень. Вогнетривка фарба українського виробництва-приблизно 600 гривень за літр, якого Вам у всіх випадках вистачить, тому що наноситься вона тільки в один шар. Плюс до того потрібно буде купити металевий лист, який цілком можна пошукати б/у на металобазах або прийманнях металу. Це ще кілька сотень гривень. Ну і по дрібниці – побідитове свердло для перфоратора, захисна плівка, кола для болгарки (швидше за все, труби вам доведеться підрізати), пензлики для фарби і так далі.

Отже, ви встановили буржуйку, витяжну систему і настав знаменний момент – можна розпалювати. Тут виникає питання - чим топити? Обмовлюся відразу - вугілля я не пробував, тому що знаючі люди відрадили: дорогувато, брудно, а головне – якість вугілля, який зараз продається, не сказати щоб хороше.

Є ще така штука, як паливні брикети. Грубо кажучи, це дерев'яна стружка, спресована під великим тиском в такі невеликі «цеглинки». Виглядає цілком естетично і зручно. Але є все та ж проблема з якістю. Те, що у нас продається як паливні брикети «RUF», - це штуки, зроблені за принципом, а не за технологією справжніх брикетів «Ruf». Вони мають набагато меншу щільність, ніж оригінал, що можна визначити навіть за вагою, а значить – швидше прогорають і дають менше тепла. Ціна теж інша. Кубометр брикетів коштує майже вдвічі менше кубометра колотих дубових дров. Як то кажуть, дешева рибка-погана юшка.

Тому залишаються старі добрі дрова. Звичайно, краще використовувати дерево твердих порід-дуб або ясен. Вони дорожче, але дають більше тепла, довше прогорають, майже не дають сажі. В ціні вони вище, але в кінцевому підсумку, так як дають велику тепловіддачу, ці витрати окупляться. Пропозицій про покупку дров зараз маса, вибрати є з чого. Потрібно тільки враховувати кілька моментів.

Перше-дрова міряються не кубічними метрами, а т.зв. «складометрами». Тобто це квадратний метр вже порубаних дров, а не куб чистого дерева. Залежно від того, як порубані дрова і як укладені, складометр може становити і 0,7 реального куба. Є для цього спеціальні таблиці, але навряд чи вам потрібні такі деталі. Просто враховуйте, що "куб дров" - це не "куб дерева".

Друге.Іноді дрова пакують в спеціальні кліті, за якими легко можна встановити обсяг, але, швидше за все, вам привезуть дрова «розсипом» і просто вивалять у двір. Скільки там реально складометрів, визначити на око недосвідченій людині складно, тому краще користуватися послугами рекомендованих знайомими постачальників і покластися на їх совість.

Третє. Є така поширена думка - "дрова повинні бути сухими". По-перше, не повинні. Вони повинні мати якусь середню ступінь вологості, тому що пересушені дрова швидко прогорають. Визначають вологість дерева спеціальними приладами, і ви ніяк не оціните її на дотик. По-друге, швидше за все, навіть підсушених дров ви не зможете купити просто тому, що їх немає. Зі зрозумілих причин ринок розігрітий ажіотажним попитом, тому вам з 99%-ю ймовірністю привезуть щось свіжоспиляне, розповівши при цьому, зрозуміло, що дрова сухі. Раджу не звертати на це уваги. Тому що і такі дрова - принаймні, якщо це дуб або ясен, - цілком нормально горять. Правда, доведеться повозитися з їх розпалом. Вони не загоряються, поки в камері у вашій буржуйці не буде досягнута потрібна температура, і дрова не підсушаться. Це досягається розпалюванням якогось сухостою, яким треба буде запастися. У вже розігріту буржуйку цілком можна підкидати звичайні дрова, і вони будуть нормально горіти, тут же втрачаючи накопиченої вологи. Так що "не сухі" дрова - це не кінець світу.

Четверте-купіть т.зв. «дровницу». Це така металева корзина або короб, в якому зберігаються дрова для буржуйки або каміна. По-перше, це красиво. Сучасні дровниці-це дуже естетично привабливі ковані вироби, які можна підібрати під інтер'єр. По-друге, це дозволить зберігати чергову партію дров біля буржуйки, і поки одна партія буде згоряти, наступна – підсушуватися теплом від печі.

П'яте-запасіться сокирою. В розумінні продавців "колоті дрова" - це все, що не кругляк. Кругляк розколюють на лісопилках спеціальними машинами, так що Поліна будуть, швидше за все, занадто товсті. Але у всіх випадках вам доведеться наколоти тонких полінець для розпалювання. Та й взагалі, Генрі Форд говорив: «той, хто коле дрова сам, зігрівається двічі», - а користі фізичних вправ на свіжому повітрі ніхто не відміняв.

Ну і остання порада, який може не найважливіший, але все ж. Купіть буржуйку з вогнетривким склом. Спостерігати за вогнем-дуже "залипательное" заняття. До того ж відкритий вогонь точно додасть затишку в інтер'єр.

На цьому-поки все. Всім тепла взимку.