Харківський дипломатичний клуб звернувся до Міністерства культури України із клопотанням змінити дату проведення національного Дня кіно на 2 грудня, оскільки саме в цей день у Харкові в 1896 році відбувся перший в Україні кінопоказ.

Про це на своїй сторінці у "Фейсбук" написав Почесний Президент Харківського дипломатичного клубу Сергій Чернов, передає "Думка".

Він підкреслив, що історичні і наукові джерела засвідчують, що Україна – одна з найстаріших кінодержав світу. Зокрема, перший вітчизняний кінофільм демонструвався в Харкові в 1896 році.

Чернов зауважив, що в усьому світі склалася практика святкувати національний День кіно з дня першого громадського комерційного кіносеансу, на якому демонструвалися фільми, вироблені в цій країні. Так, Міжнародний день кіно відзначається 28 грудня, коли відбувся перший публічний сеанс братів Люм'єр в Гранд-кафе в Парижі в 1895 році. За цією аналогією встановлені інші Дні національних кінематографій: у Польщі (22.10.1908), Болгарії (13.01.1915), Грузії (15.05.1908), Азербайджані (2.08.1898), Вірменії (16.04.1923) та інших країнах.

В Україні президент Леонід Кучма в 1996 році підписав указ про відзначення Дня українського кіно щороку у другій суботі вересня. Однак до сьогодні немає відповіді, скільки ж років саме українському кінематографу.

Чернов зауважив, що Харківський дипломатичний клуб звернувся до Мінкульту з пропозицією святкувати День українського кіно 2 грудня. Саме в цей день харківський фотограф Альфред Федецький у 1896 році в Оперному театрі влаштував перший публічний комерційний кіносеанс, на якому, крім іноземних фільмів, демонструвалися й фільми, зняті ним у Харкові. Про цей факт свідчать багато історичних і наукових джерел.

"Ухвалення цієї дати святкування Дня українського кіно висуне Україну на позицію найстарішої кінодержави, в якій здійснився показ фільмів власного виробництва з відставанням від дня Світового кіно менше року! Очікуємо на підтримку", - наголосив Чернов.

Звернення до виконувача обов’язків міністра культури України Ростислава Карандєєва підписали сам Сергій Чернов і голова Харківського дипломатичного клубу Емін Наджафлі.

Скрин звернення до Мінкульту / Фейсбук Сергія Чернова

Довідка. Альфред Федецький (1857, Житомир – 21 липня 1902, Мінськ) – український фотограф польського походження, перший український оператор хроніко-документальних фільмів. Навчався у Фотографічному інституті при Віденській академії мистецтв.

1880 року, закінчивши навчання у Відні, повернувся до Києва і став працювати у фотоательє Влодзімежа Висоцького. У 1886 році на ім'я харківського губернатора Федецький написав прохання про дозвіл відкрити в Харкові власне фотоательє. Через 3 місяці отримав дозвіл за № 2821 від 3 червня 1886 року "на право виконання фотографічних робіт". Удосконалив кінознімальний апарат, яким від 1896 року вперше в Україні почав знімати хронікальні фільми.

2 грудня 1896 року у приміщенні Харківського оперного театру (тепер обласна філармонія) Федецький провів перший в Україні публічний кіносеанс.

Фотографії з харківської майстерні Альфреда Федецького є предметом колекціонування. Збірка цих фото знаходиться, зокрема, у фондах історико-культурному комплексі "Замок Радомисль".