Педагог дошкільної освіти з Харкова Вікторія Душина та вчителька англійської мови з Куп'янського району Лариса Фесенко стали лауреатами премії Global Teacher Prize Ukraine. Це щорічна національна премія для вчителів. Присуджується в Україні з 2017 року за досягнення вчителів не тільки в навчальному процесі, а й у громадській діяльності. Організатор - громадська спілка "Освіторія".

Під час повномасштабної війни головна мета проєкту - розповідати історії вчителів, щоб відзначити важливість їхньої праці. Цього року Global Teacher Prize Ukraine зібрала понад 500 історій вчителів з усієї України. 

Вчителі отримали по 1 мільйону гривень. Гроші надав партнер Global Teacher Prize Ukraine - Дитячий фонд Організації Об'єднаних Націй (ЮНІСЕФ). Гроші призначені для організації освітньої роботи.

До початку повномасштабної війни Вікторія Душина працювала в харківському дитсадку № 353. Початок війни вона провела разом зі своїми вихованцями під обстрілами. Потім вона вирушила в евакуацію, жила в селі, де створила клуб для дітей тимчасово переміщених осіб. З кожним днем у клубі з'являлися все нові й нові діти. Через деякий час Вікторія Душина вирішила виїхати з села, але дитячий клуб продовжив працювати. Його очолила вчителька молодших класів, яка приїхала з Луганської області.

Повернувшись до Харкова, Вікторія працює зі своїми вихованцями онлайн, шукає можливості для проведення офлайн-занять у садочку, організовує зустрічі дітей та батьків.

У 2023 році премією відзначили незламних учителів. Однією з них стала Лариса Фесенко із села Лісна Стінка Куп'янського району. Вона працювала директором Лісотехнічного ліцею Курилівської сільради та викладала англійську мову. Після окупації села стала одним із тих педагогів, хто не перейшов на бік РФ і відмовився викладати за російською програмою. Лариса Фесенко заявила, що педагоги мають виконувати її вказівки, бо вона є законним директором, якого призначила українська влада, а інформацію про тих, хто дав добровільну згоду працювати за російськими програмами, вона передасть у відділ освіти.

Колишні колеги повідомили про позицію директора ліцею окупаційній владі. Ларису Фесенко схопили і 45 діб незаконно утримували в катівнях.

Під час звільнення Куп'янського району Лариса Фесенко втекла з ув'язнення. Потім вона повернулася до своєї школи і продовжила працювати. Нині вона керує відновленням школи та постійно підтримує зв'язок з учнями. Історію Лариси Фесенко розповіли у своєму фільмі французькі журналісти.