Ризики для здоров'я дітей від мобільних пристроїв

Всі ми розуміємо, що далеко не завжди наша дитина під наглядом і найчастіше вона займається чимось самостійно. Але обов'язок кожного з нас, як батьків, завжди знати, де знаходиться дитина, що робить і з ким спілкується. Звичайно, у всіх є свої справи і не можливо приділяти дітям 100% свого часу, але як показує статистика, якщо дітьми не займатися, то результат може бути дуже поганий.

Сучасні девайси призводять до дитячого ожиріння

Вчені провели ряд досліджень серед дітей від 6 до 9 років по всьому світу і прийшли до висновку, що у 29% хлопчиків і 27% дівчаток є надмірна вага. Факт ожиріння виявлено у 13% хлопчиків і 9% у дівчаток. Сумні цифри, правда? Причинами цього вчені називають по більшій мірі неправильне харчування і малорухливість дітей. І якщо не втрутитися, то в дорослому житті у них можуть початися такі проблеми зі здоров'ям, як цукровий діабет, захворювання серця та інші.

Фахівці компанії Childwise дійшли до висновку, що малорухливість дітей викликана тим, що вони багато часу проводять за екраном сучасних гаджетів і телевізорів (екранний час дітей від 5 до 16 років в середньому 6.5 годин на добу). Крім малорухливого способу життя, діти, надивившись різної реклами, завжди не проти поласувати фастфудом (бургери, чіпси, газована вода і т.д.), тим більше що це так часто демонструється на екрані. Їм вже не цікаві овочі, фрукти, домашні страви або будь-яка інша корисна їжа. А такий дитячий режим і є головною причиною зайвої ваги.

Ще одним фактором, через який відбувається набір зайвої ваги є поганий режим дитини через те ж сильне захоплення різними гаджетами. Діти, які постійно "сидять" в телефонах стають залежними і порушується правильний режим сну, який так необхідний для відновлення енергії. У деяких випадках екранний час (або screen time) затягується до пізньої ночі, і як наслідок з'являється виснаження, яке діти знову ж заповнюють різним фастфудом.

Саме тому фахівці рекомендують максимально контролювати екранний час додатків дітей і більше часу проводити за активними іграми і корисною їжею.

Проблема погіршення зору і як з цим справляються інші країни

Якщо взяти для прикладу Китай, то там зором дітей почали займатися вже на урядовому рівні. Справа в тому, що за відомостями китайських вчених, у дітей, які проводять більше 7 годин на тиждень за дисплеєм гаджетів, в 3 рази збільшилася швидкість розвитку короткозорості. Щоб уникнути цієї проблеми, вчені Китаю рекомендують батькам контролювати час в телефоні дітей.

Крім цього уряд заблокував більше сотні ігор, а компанія Tencent розробила дуже жорсткі правила для своїх гравців. Так, дітям до 12 років забороняється проводити більше однієї години на добу за іграми. Підліткам від 13 до 18 років дозволено грати не більше 2 годин на день.

Але проблема короткозорості існує не тільки в Китаї, але і в багатьох інших країнах світу. Наприклад, у Сполучених Штатах Америки проблеми із зором зареєстровані майже у половини дитячого населення країни. І якщо нічого не робити, то через якихось 30 років людей з короткозорістю буде близько 5 мільярдів по всій планеті.

Але не можна вважати, що в цьому винні тільки відеоігри. Сюди також входять перегляди відео, коротка відстань між девайсом і очима дитини і багато іншого. Саме тому дитячі лікарі всього світу рекомендують встановити Батьківський контроль для дітей

Як постійне використання сучасних гаджетів впливає на організм на хімічному рівні

В організмі людини є 2 головних типу нейромедіаторів, баланс яких залежить від використання сучасних девайсів типу смартфонів, планшетів, комп'ютерів і т.д. – це гамма-аміномасляна кислота і дофамін.

Дофамін відповідає за центр задоволення в мозку людини. Наприклад, коли ви виграли лотерею або отримали приємний подарунок, у вашому мозку виділяється порція дофаміну. Якщо для прикладу взяти людей, які люблять проводити свій вільний час в телефоні, то це трапляється при отриманні лайків, позитивних коментарів або переглядів їх відеороликів. І якщо людина перестає це отримувати або, наприклад, втратить свій смартфон, то стає дратівливою, агресивною і, в деяких випадках, здатною нашкодити собі або оточуючим. Ось саме в момент подібної залежності виділяється гамма-аміномасляна кислота (ГАМК), яка порушує баланс дофамінів  між нею на користь першого нейромедіатора. Надалі це призводить до порушень сну, виконання завдань, обробки інформації і так далі.

Діти проводять менше часу на свіжому повітрі, ніж ув'язнені

За дослідженням видавництва "The Telegraph", близько 74% англійських дітей проводять на вулиці менше години на добу. У той же час, для порівняння, за рекомендаціями організації Об'єднаних Націй, 1 година – це мінімальний час для прогулянок на свіжому повітрі для ув'язнених у в'язницях європейських країн. Також джерело повідомляє, що близько 18% дітей практично не бувають на вулиці, а замість цього проводять час за дисплеєм мобільних пристроїв.

Винними в цій ситуації вважають саме батьків, які не контролюють дітей і їх дій. До того ж самі батьки показують поганий приклад своїм дітям постійно використовуючи свої гаджети не тільки для роботи, але і для розваг вдома. Неможливо переконати своїх дітей відмовитися від телефонів, якщо ти сам "зависаєш" в соцмережах, а вчити і всіляко розвивати інтелект дітей – батьківська зона відповідальності.

Як ігри впливають на дітей?

Багато вчених в своїх дослідженнях неодноразово довели, що ігри в телефоні, планшеті або комп'ютері безпосередньо впливають на майбутній розвиток дитини і його поведінку в житті. Звичайно, ті діти, які грають в різні відеоігри, більше звертають уваги на різні деталі, стають більш розвиненими. Це було доведено дослідженнями вчених турецького університету Бахчешехір. У цьому дослідженні брали участь діти-біженці з Сирії. Як результат ці діти стали більш здатними до мов і програмування.

Але крім інтелектуального розвитку у дітей з'явилася і залежність, яка з часом переростала в агресивність, особливо якщо їм різко перестати дозволяти грати.

У дитини шкільного віку почалася депресія: чи винен тут смартфон?

За даними досліджень 2017 року від Pew Research Center, у 13% американських підлітків шкільного віку, велика частина з яких припадає на дівчаток, була зафіксована серйозна депресія. Люди, що народилися після 1995 року набагато частіше звертаються за допомогою фахівців, ніж ті, хто народився раніше. Причиною цього називають життя з телефоном в руках.

За словами професора психології Державного університету Сан-Дієго Джина М. Твенге не залежно від того, до якої соціальної, економічної та етнічної групи належить дитина, чим більше вона приділяє часу гаджетам, тим більша у неї ймовірність депресії. Також помічено, що діти шкільного віку, які проводять в соцмережах більше 3 годин на день, на 35% частіше замислюються про звершення самогубств.

У той же час професор зауважив, що діти, які мають хобі, проводять більше часу з друзями оффлайн, ходять на природу і т.д., менш схильні до депресії і рідше відчувають себе самотніми. Більш того, чим менше дитина проводить часу за дисплеєм гаджетів, тим кращий у неї сон, настрій і значно міцніша психіка.

Справа в тому, що хоча за допомогою смартфонів і інших електронних гаджетів можна отримати масу корисної інформації, але існує ризик бути засудженим за «неправильні» для інших підлітків слова, думки або вчинки (навіть якщо це, по суті,  правильно). Саме тому кожному з батьків рекомендується стежити за дитиною і робити все можливе для її кращого розвитку. В іншому випадку через незнання «що роблять мої діти", ви ризикуєте потрапити в дуже небезпечну ситуацію, коли ваша дитина буде довіряти чужим людям, робити все що вони скажуть, а ви для них перестанете бути авторитетом.

Як вирішити цю ситуацію?

Такий варіант як дитина під наглядом батьків був би ідеальним повсякчас, але, на жаль, мається на увазі, що батько або мати повинні кинути все і постійно ходити за спиною дитини і говорити, що можна, а що не можна. Але така дія тільки віддалить вас від своєї дитини через тотальний контроль, психіка дитини ще більше порушиться, і вам буде дуже важко все це робити.

Але рішення все ж є! Так Європейська академія педіатрії склала основні правила, при яких ризик залежності дітей до сучасних гаджетів буде мінімальним:

  1. Не можна давати доступ до мобільних пристроїв або інших гаджетів дітям, які не досягли 4 років.
  2. Щоб дитина не отримувала непотрібної інформації і не відвідувала небажані сайти, користуйтеся функцією «Блокування контенту». Це допоможе відстежувати, які Інтернет-ресурси відвідує ваша дитина і вимкнути до них доступ. Навіть якщо у вас велика сім'я, моніторинг таких дій допоможе вам відстежувати місцезнаходження дитини і все необхідне, а також оперативно втручатися при необхідності.
  3. При використанні дитиною будь-яких додатків, будьте поруч і намагайтеся коментувати побачене, розповідайте чому варто вірити, а чому не можна і т. д.
  4. Якщо дитині немає 12 років, то не дозволяйте їй користуватися гаджетом більше 1 години на добу.
  5. Ні за яких обставин не встановлюйте телевізор або комп'ютер в дитячу кімнату.
  6. Не дозволяйте дітям користуватися телефоном або планшетом під час прийому їжі. Для того, щоб діти швидше звикли до цього правила, подайте приклад і також не беріть з собою свої гаджети. Так буде простіше налагодити хороші взаємини «діти/батьки».
  7. Намагайтеся більше часу проводити за спортивними заняттями: зарядка, пробіжки, ігри з м'ячем і т. д.
  8. Встановіть тимчасові обмеження, при яких діти повинні готуватися до сну і за 2 години до цього часу забороніть використання телефону або перегляд телевізора.

Головне - подавати приклад своїм дітям і тоді ви не тільки будете знати де ваша дитина, але і її хобі, з ким вона спілкується і багато іншого.

Parental Control Kroha. - цифровий помічник для кожного з батьків

Додаток для батьківського контролю "Кроха" розроблено спеціально для тих батьків, які з тієї чи іншої причини можуть контролювати своїх дітей самостійно. З його допомогою ви завжди будете знати де знаходиться ваша дитина, швидко знайдете дитину за допомогою карти, зможете переглядати зроблені і отримані фотоматеріали, відстежувати дзвінки і смс, а також керувати контактами на гаджеті дитини.

Але програма дозволяє не тільки знаходити місцезнаходження дітей і основні функції телефону, але також дізнатися де діти "зависають" цілими днями, які матеріали переглядають, які програми використовують, забороняти доступ до матеріалів для дорослих, блокувати ігри зі сценами насильства, контролювати з ким і про що спілкується дитина і багато іншого. До того ж ви можете налаштувати сімейний доступ до можливостей додатку одразу на 5 пристроях.

Цей додаток доступний для всіх телефонів з операційними системами iOS і Android. Розробниками при цьому надається батьківський контроль безкоштовно на 5 днів з моменту встановлення з можливістю продовження на набагато більший період часу. Для того, щоб ознайомитися з усіма функціями програми, відвідайте сайт розробника https://parental-control.net/ua/.

Звичайно, вам доведеться спочатку обговорити цю програму зі своєю дитиною. І хоча діти 7-11 років не сильно опираються даному нововведенню, але і розробники, і дитячі психологи, рекомендують використовувати додаток для батьківського контролю, детально все обговоривши з малюком. У нього не повинно з'явиться думки, що батьки йому не довіряють і намагаються вести максимальний контроль. Ви повинні донести, що це робиться лише для його блага і безпеки і лише тоді появиться довіра. 

Вам більше не потрібно буде бігати по всьому місту, щоб знати де моя дитина і з ким вона спілкується. За допомогою цієї програми ви зможете відстежувати все необхідне прямо з дому, роботи або будь-якого іншого місця перебування.