У січні 2024 року в Україні виявили 9 випадків нового субваріанта штаму коронавірусу омікрон - JN.1, який називають "Дженні". Про це повідомили в Міністерстві охорони здоров'я.

Три випадки вірусу виявили на Сумщині, по два - у Волинській та Черкаській областях, по одному - у Рівненській та Запорізькій областях.

За словами головного державного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, вірус SARS-CoV-2 постійно мутує й ухиляється від імунної відповіді - тобто швидше вражає ослаблений імунітет, тому захворіти можуть навіть раніше вакциновані. Однак набутий імунітет після вакцинації знижує ризики ускладнень під час хвороби.

Серед тих, хто захворів в Україні, лише одна людина з дев'яти мала два щеплення проти COVID-19. За клінічними симптомами медики зафіксували середній або легкий перебіг захворювання, лише одна людина була госпіталізована. Вік пацієнтів - 27-73 роки.

Уперше цей субваріант виявили у США у вересні 2023 року, згодом - в інших країнах світу, зокрема Індії, Китаї, Великій Британії. Щодо JN.1 у ВООЗ зазначають, що ризик для населення низький, а вакцини, що використовуються у світі проти COVID-19, захищають від нового субваріанта.

Що радять медики:

  • подбайте про імунітет - вакцинуйтеся проти COVID-19. Це дасть змогу зменшити ризик тяжкого перебігу, ускладнень хвороби та летальних випадків;
  • проводьте вільний час активно. Регулярна фізична активність і прогулянки на свіжому повітрі покращують самопочуття, сон і допомагають впоратися зі стресами;
  • відмовтеся від шкідливих звичок, які сприяють зниженню імунітету та роблять ваш організм чутливим до хвороб, зокрема розвитку ГРВІ та COVID-19;
  • стежте за своїм здоров'ям і підтримуйте здорову вагу. Надмірна вага та ожиріння можуть погіршити перебіг COVID-19;
  • стежте за своїм харчуванням. Регулярно вживайте овочі та фрукти, які є важливими джерелами вітамінів і мінералів.

Якщо почалися симптоми ГРВІ:

  • намагайтеся якнайшвидше ізолюватися і бути вдома до повного одужання;
  • зверніться до сімейного лікаря і дотримуйтесь його порад. Пам'ятайте, що підтвердити діагноз COVID-19 можна за допомогою тестування.