У Вінниці в середині жовтня було зафіксовано спалах гепатиту А. У місті призупинили роботу дитячих садків, спортивних секцій та гуртків, школи перевели на дистанційне начвання, заборонили проведення ярмарків та масових заходів, де продають продукти домашнього виробництва.
За даними Вінницького лабцентру, станом на 13 листопада з початку спалаху у регіоні було діагностовано 325 випадків гепатиту, за добу 12 листопада – 1 новий випадок. Серед хворих – 40 дітей. У стаціонарі все ще залишаються 36 пацієнтів.
Про те, наскільки небезпечний гепатит А та як від нього захиститися, розповів SQ Андрій Волянський – лікар-імунолог, завідувач лабораторії імунореабілітології Інституту мікробіології та імунології НАМНУ.
Далі – пряма мова.
Спочатку – деяка загальна інформація. Поширеність вірусу гепатиту А чітко пов'язана з широтою: чим північніше знаходиться країна, тим менше і рідше зустрічається там гепатит А, і навпаки: чим південніше - тим частіше. Тому в Африці або зоні Середземномор'я практично все населення має імунну відповідь на гепатит А, тобто майже всі люди раніше чи пізніше перехворюють. А у Норвегії чи десь на півночі - зворотна ситуація: лише кілька відсотків населення є імунним.
В Україні приблизно 30-40% дорослого населення мають антитіла до гепатиту А, тобто ці люди зустрічалися з цим захворюванням і перехворіли – або у клінічно значущій формі, або у стертому варіанті.
Що така клінічно значуща форма? Це коли є жовтяниця, тобто легко помітний симптом гепатиту. Але буває так, що в людини трохи болів живіт, трохи нудило, трохи підвищилася температура - і все. Хтось ставить на цій підставі діагноз «гепатит»? Ні. У такий спосіб дуже багато людей стають імунними без діагнозу. Раніше, коли діти масово їздили влітку відпочивати на море або в дитячі табори, вони інфікувалися, поверталися і через місяць проявлявся вірусний гепатит. В обласній інфекційній лікарні 30 років тому, коли я підробляв там медбратом, відділення для гепатитів на початку осені традиційно було переповнене таким стадом дітей, які абсолютно нормально себе почували, але шкіра в них була жовтою, діагноз поставлений, тому вони лежали в лікарні.
Тобто це захворювання зовсім не нове, спалахи бувають постійно. До речі, два випадки, пов'язані між собою, - це вже спалах. Люди перехворюють і одужують.
Що головне? Це захворювання легко діагностується, не потребує особливого лікування і не є небезпечним для більшості людей. Його не можна порівнювати за важкістю з гепатитом В або гепатитом С. Тобто це захворювання починається, переноситься і закінчується, найчастіше - благополучно.
Для кого гепатит А небезпечний?
Для людей похилого віку та для тих, хто має в анамнезі хронічні гепатити або інші хронічні захворювання печінки. У таких випадках гепатит А може протікати у важкій формі і навіть призводити до смерті.
Як гепатит передається?
Механізм передачі - фекально-оральний. Простою мовою це вода, їжа, немиті руки, дверні ручки, речі, посуд тощо. До групи ризику входять чоловіки-гомосексуалісти: вони дуже легко передають цей вірус при статевому контакті.
При масових спалахах основний шлях – водний: маю на увазі зараження водогону чи іншого джерела води. Найімовірніше, саме цей шлях був у Вінниці, де вже діагностовано понад 300 випадків.
Чому МОЗ та бригада епідеміологів із Києва не змогли підтвердити цю версію? Бо наприкінці жовтня, коли було проведене дослідження, – у водогоні вже не було збудника. Інкубаційний період у гепатиту А – від двох до шести тижнів. У середині жовтня з'явилися перші хворі у Вінниці; через тиждень був пік, а зараз уже захворюваність іде на спад. Це означає, що зараження водогну відбулося наприкінці вересня - початку жовтня, але підтвердити це наприкінці жовтня - початку листопада – вже неможливо.
Ще одна можлива версія – передача вірусу через фрукти чи овочі, які були погано помиті. Мало хто ошпарює їх окропом. А вірус гепатиту А є досить стійким.
І одразу відповім на популярне питання - заразитися гепатитом А в басейні практично нереально.
Як не заразитись гепатитом А?
Насамперед треба дотримуватися гігієнічних запобіжних заходів – мити руки перед їжею, ошпарювати фрукти та овочі після миття, не пити воду із сумнівних джерел.
В Україні щеплення від гепатиту А не входить до планового календаря, тому охочі вакцинуватися донедавна могли вакцину купити. Але з початком спалаху у Вінниці усі залишки вакцини миттєво розкупили. У жовтні до Вінниці завезли 2000 вакцин, щепили 600 медпрацівників. Наскільки доцільно це було робити, не перевіривши попередньо, чи немає в людини антитіл і чи потребує вона цього щеплення, - питання відкрите. Тобто якщо ви раніше перенесли гепатит А, то вакцинуватися немає сенсу. Дізнатися, хворіли ви чи ні, можна з аналізу крові.